Domů

sobota 17. 2. 2007

ČT1 20:00 StarDance Story

PST 
Stopáž: 53 minut
Rok výroby: 2007

Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

 

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 29648

Novinky

Ze zákulisí tréninků

6. 11. 2006

Když Marek Eben v televizní upoutávce probouzí svět StarDance, nejdřív povolá na scénu orchestr, pak vykouzlí tanečníky a nakonec svou partnerku Terezku Kostkovou. Při každém gestu pěkně zvučně luskne prsty. Všimněte si, že ale luskne vždy jen prsty na pravé ruce. Prsty na levé ruce, jak sám na sebe Marek Eben prozradil, luskat vůbec neumí.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Každý taneční pár má k dispozici kromě společenských soutěžních rób černé tréninkové oblečení: na standardní tance jsou dámské sukně delší, na latinu kratší. Každý pár má také přidělenou tréninkovou barvu. Například Tomáš Dvořák s Kamilou Tománkovou jsou tyrkysový pár, Jolana Voldánová s Honzou Tománkem červený, Vašek Vydra s Petrou Kostovčíkovou žlutý, Mahulena Bočanová s Jaroslavem Kunešem oranžový, Jana Švandová se Zdeňkem Fenčákem fialovýpárapod.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Nejen tancem žijí naše páry. Seznamují se i jinak. Pokud jeden z tanečního páru hraje v divadle, určitě jste mohli potkat jeho partnerku na některém z jeho představení. Tak pozval Honza Čenský na své představení Terezku Bufkovou, Vašek Vydra Petru Kostovčíkovou a Kristýna Coufalová byla na muzikálu Romana Vojtka.

Určitě jste si všimli, že ve StarDance soutěží Honza Tománek (s Jolanou Voldánovou) a Kamila Tománková (s Tomášem Dvořákem). Abychom předešli dohadům, u Tománkových nejde o náhodnou shodu jmen, ale o společné příjmení získané sňatkem. Manželé Jan a Kamila Tománkovi jsou z Brna (i když Honza je původně z Mostu), společně soutěžili v tancích a také je společně trénují. Do Prahy vždy přijedou svorně na trénink, zde každý z nich uchopí svého VIP partnera, hodiny s ním dře, a pak se zase Tománkovi svorně vrací do Brna. Samozřejmě, že v této souvislosti už padla nejedna sázka: Kdo z Tománkových to dotáhne v soutěži dál?

Nepřehlédnutelné jsou tréninkové oblečky Tomáše Dvořáka. Čaču začal například trénovat ve sportovních maskáčích, doplněných předepsanou „španělskou“ taneční obuví – neboli botami na podpatku. „Dnes jsem za zálesáka a chodím jako vidlák,“ zhodnotil svůj exteriér. Nutno říct, že později už trénoval v předepsaných španělských kalhotách i v tréninkovém úboru.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Z tanečních párů si jako první začala tykat Jana Švandová se Zdeňkem Fenčákem. Jana otevřeně přiznala, že by ji vykání zbytečně zdržovalo. Brzy po nich si začal tykat celý štáb. A pak si zase naopak někteří začali v určitých situacích vykat. Mezi celebritami jsou i pánové, kteří dokonce oslovují své taneční partnerky „paní učitelko“. K tomuto oslovení se nejčastěji uchylují v momentě, když jejich partnerky – tanečnice důsledně (dle pánů „hnidopišsky!) trvají na dodržování tanečních kroků, nášlapů apod. Při „učitelském“ oslovování jsme několikrát nachytali Tomáše Dvořáka a Jana Čenského. Jeden z fyzicky zdatných soutěžících už dokonce několikrát prosil svou drobnou partnerku, aby na něj nebyla tak zlá.

„Lámeš kostlivce!“ varuje Petru Kostovčíkovou Vašek Vydra. Jenže Petra má elánu na rozdávání a poznámky typu: „Jsem rozkydlej strejda, tělo se mi vzpouzí, pošli mě pryč!,“ vůbec nevnímá. Vašek Vydra umí své partnerce i hezky zalichotit: „Ty jsi pokaždý jiná a já furt stejnej!“, chytal dech v pauze mezi quickstepem a tangem.

Soutěžící trénují buď ve velké zkušebně na Kavčích horách, kde je položen speciální taneční parket, nebo v baletním sále či v malé podzemní zkušebně. Tomáši Dvořákovi, zvyklému na stadión, je všechno malé: „Tam se mám vejít?“ Zkušebnu vzal po několika týdnech na milost, ale s rozměry baletního sálu se nesmířil ani po dvou měsících tréninků.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Roman Vojtek říká, že po týdnech společných tréninků s Kristýnou Coufalovou „si už na sebe víc dovolují“. Roman hubuje, že si Kristýna pořád šlape po teplácích. Taky přiznává, že po druhém týdnu intenzivních tréninků měl velkou „depku“, protože došlo na taneční kroky a on je jako bývalý sportovní gymnasta a muzikálový herec zvyklý na úplně jiný druh pohybu. Taky rád improvizuje. Kristýnka připouští, že: „Roman neumí naše tance, ale zase umí zvedačky, které jsem ale já nikdy nedělala.“ A Roman ji hned napomíná: „O strejdovi Romanovi jen dobře!“ „On má vždycky poslední slovo, protože je Beran,“ povzdychne si Kristýnka.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Jan Tománek s Jolanou Voldánovou a Kamila Tománková s Tomášem Dvořákem trénují třikrát až pětkrát týdně po dvou hodinách. Jolana Voldánová přiznává, že dvě hodiny v jednom tahu jí úplně stačí. Zejména když spěchá po Událostech do zkušebny a ještě trénuje. Jako by toho nebylo dost, tak si tato čtveřice zorganizovala ještě soukromé tréninkové víkendy. Trénovalo se třífázově, nejdřív v Praze a pak v Brně u Tománků. A hádejte, kdo nejdéle vydržel? Honza Tománek tvrdí, že Jolana Voldánová.

Pozadu v tanečních znalostech nechtějí zůstat ani moderátoři Marek Eben s Terezou Kostkovou, a tak chodí na doučování k prezidentovi Českého svazu tanečního sportu ing. Petru Odstrčilovi, který je učí, jak se ladně pohybovat po schodech i po parketu.

Tajnosnubná je Helena Zeťová s Eduardem Zubákem. Tento pár úzkostlivě tají, co se už naučil i s čím má největší potíže. Přesto prozradili, že už se moc těší na latinu (dle Helenin slov – zadečkové tanečky), které budou jejímu temperamentu víc vyhovovat než klasické standardní tance.

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Kolik hodin týdně taneční páry trénují?

Roman Vojtek s Kristýnou Coufalovou teď trénuje až patnáct hodin týdně, protože předtím měl Roman zkoušky v divadle. Nejčastěji trénují odpoledne a večer. Romanovi se zatím nejvíc líbí rumba, „protože se při ní může dívat na Kristýnu“ a paso doble. Kristýně se Roman líbí i v tangu. Romana při tanci často bolí hlava, „protože si vždycky mezi divadlem a tanečním tréninkem musí v hlavě vyměnit disketu.“

Jan Čenský trénuje s Terezkou Bufkovou třikrát až čtyřikrát týdně přes tři hodiny. Při tréninku rumby Honzu Čenského nejvíc bolely palce u nohy, pak kyčle a jednou se mu prohnulo koleno na druhou stranu. Už je zpátky. Tereza je na svého tanečníka hodně přísná, žádá, aby všechny kroky byly technicky správně. Nahoře ať se tváří, jak chce. Honza Čenský o sobě říká, že je spíš „standardní tanečník“. Je pyšný, že už choreografickyzvládlwaltzaupasadoblesázínasvéhereckézkušenosti.U rumby má obavy, aby nebyla moc něžná. Jak dopadne quickstep, čača atd. si vůbec netroufá odhadovat.

Jaroslav Kuneš (tančící s Mahulenou Bočanovou) tvrdí, že při tanci je nejtěžší vypadat normálně. S tímto názorem souhlasí i Vašek Vydra, který při pohledu na fotky „společensky se usmívajících“ závodních tanečníků utrousil: „Takhle se rozhodně tvářit nebudu!“. Vaškova partnerka Petra Kostovčíková vzala jeho námitku na vědomí a rozhodně mu přikázala: „Nemusíš, stačí, když na mě budeš koukat zamilovaně!“

Tréninky
Tréninky
Tréninky
Tréninky
 

© foto: Petra Jansová

Na začátku všech tréninků jsme všechny soutěžící zvážili, abychom zjistili, jestli během soutěže zhubnou a kdo z nich nejvíc. V těchto dnech se zdá mít primát v hubnutí Mahulena Bočanová, která je už s váhou na své dívčí úrovni. Nehubne ani tak z cvičení, ale kvůli nervům, že zkazí tanečky svému báječnému partnerovi Jardovi Kunešovi. Mahulena taky přiznává, že „ze spaní škube nohama v rytmu čači nebo quickstepu“. S Jardou trénují někdy i osm hodin denně. „Trénujeme čtyři hodiny ráno, pak Jarda odběhne učit, a k večeru pokračujeme další čtyři hodiny. Víc nevydržím,“ omlouvá se Mahulena.

Zatímco herci zvou své taneční partnerky do divadla, Tomáš Dvořák pozval Kamilu Tománkovou k nim domů. Jenže to asi neměl dělat. Obě Tomášovy starší dcery – dvojčata (9 a půl roku) dostaly od jeho soutěžní partnerky šatičky a navíc se zbláznily do tanečků, a hned tatínkovi oznámily, že budou jezdit do Brna za tetou Kamilkou.

Petra Kostovčíková dojíždí na tréninky za Vaškem Vydrou z Ingolstadtu. Autem je to 350 kilometrů. Po otevření nové části dálnice stíhá trasu Mnichov – Praha i za 3 hod. 15 minut. Při jednom tréninku se Petřiny síťované punčocháče zachytily o baterku Vaškova mikroportu a jediným řešením bylo společně se svalit na zem a podivný propletenec rozmotat... Petra si moc chválí Vaškovo držení ramen. Zvednuté lokty při tanci svádí pány ke zvedání ramen, takže tanečník vypadá ve fraku jako uškrcený. Vašek Vydra je ale zřejmě zvyklý z jízdy na koni ramena táhnout k zemi, takže je při tanci vůbec nezvedá, a dle Petřina hodnocení má úplně „aristokratické držení ramen“.

Jolana Voldánová zažila při tréninku docela kuriózní historku, kterou by si určitě nerada zopakovala v přímém přenosu. Při jivu se její partner Honza rozběhne a po podlaze má proletět (resp. proklouznout) pod rozkročenou Jolanou. Jenže Honza neproletěl, ale zastavil se přímo pod ní. Oba se samozřejmě začali smát jako o život. Přejeme oběma, aby Honza při přímém přenosu správně odhadl rychlost průletu, a ani se nezasekl, ani neuletěl.

Připravily Bohuslava Holubová a Lucie Slezáková