S jedinečnou hvězdou, od které nás dělí 150 milionů kilometrů, jsme svázáni na život a na smrt. Dokument BBC

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Porozumět Slunci znamená pochopit zákonitosti, které řídí náš vesmír.

Příběh Slunce začal před třinácti miliardami let Velkým třeskem. Od okamžiku svého vzniku se vesmír rozpíná rychlostí světla. Obsahuje stovky miliard galaxií a jednou z nich je i ta naše. Nachází se v ní sto miliard hvězd. Naše pozice uprostřed sluneční soustavy je poměrně výhodná. Na Zemi není ani příliš velké horko, ani extrémní zima.

Veškerý život na Zemi vděčí za svou existenci Slunci. To dodává energii všem přírodním systémů – rostlinám i živočichům. Bez této hvězdy by naše planeta byla jen mrtvou pustinou. Slunce je obrovské, milionkrát větší než naše zeměkoule. Energie, kterou Slunce vydá za vteřinu, by uspokojila energetické požadavky lidstva na milion let dopředu.

Zhruba za pět miliard let však Slunce všechno své palivo spotřebuje a osud naší planety bude zpečetěn. Příštím generacím se v historicky krátké době jistě podaří využívat sluneční energii adekvátním způsobem. A naši velmi vzdálení potomci snad najdou řešení i pro tu dobu, kdy životní podmínky na „modré planetě“ se stanou nesnesitelnými.

Originální názevThe Sun
Stopáž59 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument