30. výročí sametové revoluce, demonstrace na Letné a další zhruba dvě desítky akcí se uskuteční o víkendu v Praze. To sebou přinese hlavně omezení v dopravě. 9 dalších případů žloutenky typu A odhalili za poslední týden hygienici v Libereckém kraji. Od vypuknutí epidemie onemocnělo už 109 lidí, dalších 9 má bydliště mimo Liberecký kraj.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Silný vítr na hřebenech Krkonoš i na východě a jihu Čech

Kvůli spadlému stromu nejezdí vlaky na trati z Českých Budějovic směrem na Prahu a Brno. První výjezdy hlásí kvůli větru a sněhu také horská služba v Krkonoších.

Devět dalších případů žloutenky typu A v Libereckém kraji

Od vypuknutí epidemie onemocnělo už 109 lidí, dalších devět má bydliště mimo Liberecký kraj. Všichni nově nakažení byli v přímém kontaktu s nemocnými.

Omezení provozu na mostu u dopravního terminálu v Hradci Králové

Kvůli jeho kritickému stavu se místo ve třech pruzích jezdí jenom ve dvou, což může trvat i několik let.

Víkendové uzavírky v Praze

30. výročí sametové revoluce, demonstrace na Letné a dalších zhruba dvě desítky akcí se uskuteční o víkendu v Praze. To sebou přinese hlavně omezení v dopravě. Některé ulice budou kompletně uzavřené.

Posílení městské hromadné dopravy v metropoli o tomto víkendu

Pražský dopravní podnik posílí metro a mimořádně zavede také dvě tramvajové linky směřující na Letnou. Tramvaj číslo 31 ze zastávky Vltavská a číslo 36 z Hlavního nádraží.

Soud kvůli urážlivým tabulím v památníků v Letech byl odročený

Obžalovaní jsou dva muži, kteří měli na přelomu května a června minulého roku doplnit oficiální infotabule o hanlivé věty. Dvojice se hlásila k nacionalistickému spolku. Pro nedostatek důkazů ale bylo jednání znovu odročeno.

Hluk na dálnici D11 sílí

Výsledky zýářijového měření hluku z dálnice D11 u Hradce Králové-Plačic dokládají, že sílí. Zatím se vejde do norem.

Problémy s přípravou napojení Srubce u Českých Budějovic na dálnici D 3

Ředitelství silnic a dálnic chce do roku 2022 dokončit obchvat krajského města. Jihočeský kraj má do té doby zajistit jednotlivá napojení na dálnici. Vedení obce s tím, ale nesouhlasí.

Při průzkumu kostela objevili krypty s rakvemi a kostmi

V Havlíčkově Brodě objevili dosud neprozkoumané krypty s rakvemi a lidskými kostmi. Archeologové tam totiž začínají prozkoumávat podzemí Klášterního kostela svaté Rodiny. Už zde objevili dvě krypty a v jedné z nich asi deset rakví s kosterními pozůstatky.

Ejpovický tunel je rok v provozu

Přesně před rokem projel zkušebně Ejpovickým tunelem první nákladní vlak. Druhý den už tudy jezdily expresy a rychlíky s pasažéry. Cesta z Prahy do Plzně se zrychlila a na trase přibylo i cestujících. Odhadem o 10-15%.

Záchytka v Teplicích funguje půl roku

Ústecký kraj byl jediný v republice, který neměl záchytku pro opilce. Snažil se ji zprovoznit od roku 2011. Otevřeli ji až letos v teplické nemocnici. Provozuje ji Krajská zdravotní. Akciová společnost kraje, která se stará o pět nemocnic.

V Praze mizí herny

Praha 7 je teď kompletně bez heren a automatů. Majitelé uzavřeli poslední provozovnu, která ve čtvti ještě fungovala. V metropoli od roku 2016 platí vyhláška, která herny mimo kasína zakazuje.

Česká cena za architekturu pro libereckou školku

Stavba nové mateřské školy ve Vratislavicích nad Nisou na okraji Liberce se stala hlavním vítězem České ceny za architekturu. Vznikla podle návrhu architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové. Ateliér tak získal cenu už podruhé ve čtyřleté historii soutěže.

Jak se bydlelo za socialismu

30 let svobody si taky připomíná Český Krumlov na mnoha místech ve městě. Jak vypadalo zařízení bytů v období totality, můžou turisté zavzpomínat díky dočasné výstavě v klášterním areálu.

Živý obraz z lidí v Pelhřimově

O netradiční připomínku 30.výročí sametové revoluce se postaralo bezmála 1500 žáků základních a středních škol oblečených navíc v barvách trikolóry. Na náměstí sestavili obří véčko.

Začíná lyžařská sezona

První vleky se nerozjely na horách, ale na Monínci na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje. Speciální technologie totiž tamnímu areálu umožňuje vyrábět sníh i v teplotách vysoko nad nulou.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD