Lanovka na Ještěd, která je od 1. dubna mimo provoz, se zatím nerozjede. Tříměsíční odstávka měla skončit 21. června, ale kvůli technickým problémům se výluka prodlouží. Pardubická radnice vede spor se stavební firmou Syner. Firma dokončila rekonstrukci třídy Míru v roce 2015, položila i novou dlažbu, ta se ale už teď na některých místech rozpadá.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Tresty za nepovolené domy

Místo 2 rodinných domků dva bytové. Býv. úředník radnice Špindlerova Mlýna a úřednice KÚ dostaly u soudu v Trutnově tresty za legalizaci nepovolených staveb.

Obce na Vysočině zvažují výstavbu větrných elektráren.

Slibují si od toho přilepšení do obecních pokladen.

Větrné elektrárny v Česku

V Česku je 202 větrných elektráren. Dohromady mají výkon 320 megawattů - to je pro představu tolik energie, kolik by stačilo pro 150 - 200 tisíc domácností.

Největší větrná farma v Česku

Dvacet-jedna větrníků má už 10 let ve svém katastru obec Kryštofovy Hamry. Horská vesnice se zhruba 120 obyvateli si pak na vrtule nikdy nestěžovala, naopak – chtěla je. Do rozpočtu totiž díky nim přišly miliony.

HOST: větrné eletrárny v ČR

A s námi ve vysílání je Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.

Návrh na obžalobu aktivistů Greenpeace

Policie uzavírá případ aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice a protestovali proti prodloužení jejího provozu.

Prudké bouřky zasáhly Česko

Prudké bouřky zasáhly v noci na dnešek hlavně Moravu a východní Čechy. Následky pomáhaly odstraňovat stovky hasičů, škody jdou do milionů. Obzvlášť silně byla zasažena oblast na pomezí Vysočiny.

Liberecký kraj chystá stavbu nového heliportu.

A to i přesto, že unikátní přistávací plocha vznikla teprve před pěti lety přímo v areálu krajské nemocnice. Jenže odtud nemají piloti za tmy kam odletět. Liberci totiž chybí letiště s nočním provozem.

Pieta v Lubech u Klatov

Někteří pozůstalí po obětech heydrichiády na Klatovsku mohli své příbuzné pohřbít až po 75 letech. Nikdo totiž nevěděl, kde jsou jejich ostatky. Správa klatovského hřbitova je objevila až v roce 2017.

ŽIVĚ: Pražské zastupitelstvo

K poslednímu zasedání před letními prázdninami se sešli pražští zastupitelé. Na programu mají některá závažná témata. Jedním z nich je privatizace městských bytů. Jejich obyvatelé se totiž proti plánu bouří. Emotivní jednání sleduje Eva Šelepová.

Převoz nosorožců

Česko jako vývozce nosorožců do Afriky. Zní to zvláštně - v safariparku ve Dvoře Králové se ale právě připravují na dosud největší transport těchhle zvířat mezi Evropou a Afrikou.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD