V některých horských oblastech je stále špatné pokrytí mobilních operátorů, např. v Malé Úpě. Místní už kvůli tomu začátkem roku 2018 sepsali petici. Situace se ale podle obyvatel Malé Úpy stále nezlepšila. V minulých dnech ČR zahrozila velká voda. Některé obce se nespoléhají jen na oficiální měření a nainstalovaly svá vlastní čidla. Jako třeba na Frýdlantsku, kde se ničivá povodeň přehnala v roce 2010.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Konvoj zablokoval D1

Celkem 350 vojenských vozidel, rozdělených do 14-ti samostatných skupin,Českem projíždí z Bavorska na cvičení do Maďarska a Rumunska. Jenže jednotlivé části konvoje už na české území dorazily se zpožděním.

ŽIVĚ: Část konvoje je odstavená

V Bernarticích, na pomezí středních Čech a Vysočiny, kde další část konvoje z dálnice sjela a je tam dočasně a neplánovaně odstavená - tam jsme teď živě - s Martinem Donátem.

Špatný mobilní signál na horách

Jsou v Česku oblasti, hlavně v horách, kde je pořád nedostatečné pokrytí signálem pro mobilní telefony: Např. Malá Úpa v Krkonoších: Její obyvatelé kvůli tomu už začátkem loňského roku sepsali petici - dodnes se ale situace nezlepšila.

Strakonické volby: 2.ústavní stížnost

Hnutí Strakonická Veřejnost, které s 51-ti procenty hlasů vyhrálo podzimní komunální volby ve městě a získalo 16 z 21-ti mandátů v zastupitelstvu, podalo už 2.ústavní stížnost .

Nová studie znečištění elektrárny Chvaletice

Elektrárna ve Chvaleticích žádá o výjimku z nových emisních limitů. S tím ale nesouhlasí ekologická organizace Greenpeace. V nové studii upozorňuje na nárůst onemocnění i předčasná úmrtí. Podle elektrárny ale nic takového nehrozí.

Obce při velké vodě už nezpoléhají jen na měrné profily.

Používají i svoje vlastní čidla. Obecní limity pro vyhlášení jednotlivých povodňových stupňů se ale neshodují s oficiálními měrnými profily.

Památník ticha

Rekonstrukce nádraží Praha-Bubny v pražských Holešovicích by mohla začít už tento rok. Z budovy, od které vyjížděly nacistické transporty do koncentračních táborů, vznikne Památník ticha.

Němci přijeli do českého příhraničí slavit.

Hřensku byla proto mimořádně nasazená pořádková policie. Národní park České Švýcarsko má ale obecně problém s náporem turistů během státních svátků v Česku nebo sousedních zemích. Kapacita cest přestává stačit.

Učtelé ve fabrikách

Studenti na stáže do továren. Běžná praxe. Střední průmyslová škola v Teplicích se ale rozhodla do provozů začít posílat i jejich učitele. Často totiž v továrnách nebyli desítky let a neví tak, na co přesně své žáky připravují.

Rys na Šumavě

V Brdech a na Šumavě by se v budoucnu mohla usídlit populace rysa ostrovida. Potvrzují to snímky z fotopastí - ty ukázaly, že mladý samec se loni na podzim vydal z Šumavy do Brd a po několika měsících se vrátil zpátky.

Prodavačka na roztrhání

Jedna prodavačka na dva obchody. K pracovní náplni Martiny Mikešové patří každodenní přejíždění z obchodu do obchodu ve dvou obcích na Třeboňsku. Je to jediná cesta, jak je zachránit.

Monoxylon ve čtvrtině plavby

Šlun dlabaný z kmene dubu má za sebou první stovku kilometrů mezi pevninským Řeckem a Krétou v Egejském moři.

Stoleté nádraží Dubí

135 let staré nádraží v Dubí stojí uprostřed hor a lesů; a je jednou z nemovitých kulturních památek: Zvláštní je ale i tím, že je v soukromých rukou, u svého druhu unikátní trati Moldavské horské dráhy.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD