Vichřice z kraje týdne poničila v Česku na dva miliony stromů. Jen Lesy České republiky škodu vyčíslily na půl miliardy.
Začala stavba dálnice D35 v Pardubickém kraji. Spojí Čechy s Moravou a bude alternativou k dálnici D1.
Spalničkami se letos nakazilo už víc lidí, než za celý loňský rok. Počty nemocných touto infekční chorobou navíc stále narůstají.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Škody po větru

Lesy České republiky sčítají škody po silném větru.

Lesy ČR sčítají škody po vichřici

Poničené lesy, vyvrácené stromy, tuny dřeva na autech i na silnicích. Vichřice Eberhard zasáhla téměř celou republiku. Místy měla sílu orkánu. Na Sněžce foukal vítr rychlostí až 196 km/h.

Monitoring kůrovce

Právě vyvrácené kmeny zdravých stromů jsou lákadlem pro kůrovce. Než se brouk na jaře probudí a začne se rozmnožovat, musí lesníci pokácet co nejvíc napadených smrků. Třeba na Plzeňsku teď lesy mapují za pomoci dronů.

Host ve studiu

Ředitel lesního a vodního hospodářství

Zonace NP Šumava

Poslední den zbývá pro podávání připomínek k návrhu nové zonace Národního parku Šumava. Připomínky mohou zasílat jednotlivé obce, firmy sídlící na Šumavě, vědci, ekologové i jednotlivci z řad veřejnosti. Správa parku dopředu slíbila, že se bude těmito náv

Nebezpečné chování řidiče kamionu

Kamion odbočil přes dvojitou plnou čáru z pravého pruhu vlevo. Bylo to zřejmě proto, že minul sjezd na své straně silnice. Nebezpečným manévrem ale ohrozil řidiče osobního vozu, který jel v levém pruhu ve stejném směru za ním.

V Dobroníně na Jihlavsku začalo bourání bývalé sklárny

Její budovy chátraly a ohrožovaly okolí. Po demolici zůstane na místě prázdná rovná plocha, kde obec plánuje bytovou výstavbu.

Laboratoře jsou přetížené kvůli spalničkám

Počty nemocných touto spalničkami stále narůstají. Zdravotnické laboratoře jsou přetížené. Zkoumají tam protilátky z odebraných krevních vzorků lidí, kteří s pacienty do kontaktu.

Co obnáší karanténa

Jaká omezení pro člověka znamená karanténa - objasní Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Stavba D35

Začala stavba dálnice D35 – v budoucnu by měla být alternativou pro přetíženou dálnici D1.

Komplikace s dálnicí D3

Komplikace jsou ale s dálnicí D3. Není dostavěn - a to kvůli sporům s majiteli sousedního motocentra, bratry Bratránkovými. Ministerstvo dopravy přerušilo stavební řízení a vyzvalo Ředitelství silnic a dálnic, aby požádalo o zahájení vyvlastnění nemovitos

Dostavba východního okruhu Plzně

Dostavba východního okruhu Plzně součástí hlavního tahu z Vídně do Magdeburgu právě přes západ Čech. Nová magistrála by měla pomoct zrychlit a odlehčit dopravu v centru města.

Zajistí rozpadající se skálu

Jindřichův Hradec zajistí po třech letech drolící se skálu pod silnicí v Mlýnské ulici. Ta je podle statika v havarijním stavu. Práce na zabezpečení svahu naproti zámku začaly tento týden. Uzavření ulice v centru města ale výrazně zkomplikuje dopravu.

Zastupitelé Hradce Králové odmítli dohodu o narovnání se stavební firmou Prima

astupitelé Hradce Králové odmítli dohodu o narovnání se stavební firmou Prima, která měla provést rekonstrukci Základní umělecké školy Střezina.

Šperky baronky Ulriky von Leve-tzow

Jsou stejně vzácné jako třeba korunovační klenoty. Jejich cena je nevyčíslitelná. Řeč je o sadě šperků z českých granátů baronky Ulriky von Leve-tzow. Mostecké muzeum je představilo po rozsáhlém restaurování.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD