Šumavští vlci se objevují v Německu. Prokázaly to testy DNA u stržené zvěře. Původní smečka ale v národním parku stále setrvává. Až sto milionů korun by měla stát likvidace toxických chemikálií, kterými je znečištěná půda a podzemní vody v Novém Bydžově na Královéhradecku. Jde o pozůstatek výroby tehdejšího strojírenského podniku Kovoplast.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Protesty řidičů ve Vysokém Mýtě

Zaměstnanci továrny Iveco Bus ve Vysokém Mýtě protestovali proti vedení společnosti, které jim odmítlo vyplatit roční prémie. Výrobce autobusů čtyři roky po sobě dosáhl rekordních zisků. Podnik ovšem odmítl požadavek odborů jako neoprávněný.

První paciennt po otravě krve propuštěn domů

Další z pacientů se nechal přeložit zpět do Frýdlantu, kde je na pozorování. Testy zatím neukázaly příčinu otravy krve. V jedné z lahviček s anestetiky, která se aplikují nitrožilně, byla ale prokázána přítomnost bakterie.

Kontroverzní taxíky v Hradci končí

Taxislužba Vi3, kritizovaná konkurencí za dumpingové ceny, v Hradci Králové končí.

Kvůli sporu o 50 metrů nemůže ŘSD dokončit 11 kilometrů dálnice D3

Ředitelství silnic a dálnic nemůže dokončit 11 kilometrů dálnice D3 v úseku Ševětín–Borek. Majitel jednoho pozemku se poslední den lhůty odvolal proti rozhodnutí o vyvlastnění.

Ledovka na jihu Čech

Řidiče na jihu Čech potrápila ráno ledovka. Silnice na Prachaticku a Českokrumlovsku byly místy hodně namrzlé. Policisté vyjížděli k několika dopravním nehodám.

Další novela vyhlášky o inkluzi

Ministerstvo školství finalizuje v pořadí už třetí novelu vyhlášky o tzv. inkluzi. Ta funguje dva roky a od počátku má řadu odpůrců. Navíc je dražší, než bylo v plánu. Novela má například upravit systém podpory specializovaných asistentů.

Nové Město nad Metují má problém s bortícími se opukovými skálami, na kterých stojí nejen historické centrum.

Nedávno se dokonce začaly hroutit stěny sklepa jednoho z domů v památkové rezervaci.

Škola bez střechy

Na týden musela přerušit výuku základní škola Švehlova v Sezimově Ústí. Už v září přišla během vichřice o střechu a novou stále nemá. Do budovy tak zatéká. S pracemi na novém krovu začala stavební firma teprve teď.

Jihlava představila projekt Stříbrné údolí

Na zelených plochách v údolích řek Jihlavy a Jihlávky by měli lidé najít nová klidná zázemí pro sport a odpočinek. Vzniknou nové herní prvky, instaluje se mobiliář a navigace, kde se moderní současnost propojí s hornickou historií.

Rys ostrovid v Brdech

Rys ostrovid, kterého minulý týden ve středočeských Brdech zachytila fotopast, je starý zhruba osmnáct měsíců a přišel tam ze Šumavy. Odbornící to zjistili na základě porovnávání jeho srsti.

Šumavští vlci se objevují v Německu

Prokázaly to testy DNA u stržené zvěře. Původní smečka ale v národním parku stále setrvává. Chovatelé proto zlepšují zabezpečení stád. Do lepších plotů investovala i samotná správa parku. Ta chce zase ochránit jelení zvěř v přezimovacích oborách.

Snižování stavu jelenů kvůli suchu

Dlouhodobé sucho povede ke snížení chovů jelenů - a to i v těch případech, kdy farmáři mají dostatečnou zásobu krmiva. Jelen totiž celoročně vyhledává zelený porost a letos zůstala místo pastvin holá zem.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD