Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Příběh trojské čistírny

Čistírna odpadních vod v pražské Troji slaví kulatiny - je tomu 50 let od jejího zprovoznění, ke kterému došlo 5. května 1965. Jenže vzápětí její provoz přerušili, takže fungovat opravdu začala až v roce 1967. Na Císařském ostrově končí 95 % pražské odpadní vody. Čistírna jeden nonstop - v průměru vyčistí 4 000 litrů odpadní vody za vteřinu. V případě dešťů i dvakrát tolik. Přesto kapacita už léta nestačí. Už teď voda nesplňuje normy Evropské unie - Praha má dočasně vyjednanou výjimku a plánuje novou vodní linku.


Kabely do tunelu Blanka

V pondělí začali technici pokládat nové kabely v tunelu Blanka. Jejich instalace tak má oproti původnímu plánu zpoždění. Že se nepracovalo ani na konci minulého týdne, vyšlo najevo z mimořádné kontroly, kterou na neděli svolal pražský magistrát.


Modlitebna v Malešicích

V Malešicích vyrostla v 50. letech 20. století Milíčova modlitebna. Budova v poslední době chátrala a hrozilo, že se bude bourat. Církev ji chtěla i prodat. Modlitebnu ale nakonec získal Ochranovský sbor českobratrské církve evangelické, který před dvaceti lety přišel o své vlastní zázemí, modlitebnu se rozhodl oživit. Aby ale mohla sloužit širšímu společenstvu malešických, potřebuje dostavbu. Té se ujal architekt David Vávra.


Jak se upravuje voda pro Prahu?

Na vodní nádrži Želivka, v mapách většinou označované jako vodní nádrž Švihov, je největší úpravna vody v zemi. Želivka je hlavním dodavatelem pitné vody pro Prahu - ročně z ní do metropole přiteče 75 milionů m3 vody. Od hlavního města je přitom Želivka vzdálená 70 kilometrů. Než se ale do Prahy voda dostane, musí projít testy a chemickým ošetřením. Vodohospodáři přitom nespoléhají jen na nejmodernější technologie, ale i na pstruhy duhové, kteří čistotu vody pro Prahu hlídají.


Výstava o kavárnách

Mlýnky na kávu, kávové servisy nebo třeba staré plechovky od kávy - to vše ukazuje až do konce prázdnin výstava v Letenském Montmartru. A taky recepty a nejrůznější suroviny, z nichž se kdy vyráběly náhražky, takzvané kávoviny. Návštěvníci výstavy mohou navíc kávy z nejrůznějších kávovin ochutnat.


Pohled do útrob staromětského orloje

Stroj, který pohání orloj, se dochoval v téměř původní podobě. Díky němu je pražský orloj nejstarším funkčním strojem na světě. Podle legendy ho sestrojil mistr Hanuš na konci 15. století. Ve skutečnosti jsou ale hodiny starší a jejich autorem byl kolem roku 1410 Mikuláš z Kadaně.
Orloj od počátku provázely poruchy a několikrát měl namále - teprve v 19. století se ale dočkal kvalitní modernizace. Nejničivější ale byly poslední hodiny druhé světové války. Orloj zasáhla střela - mířila na muže s kulometem na lávce, který střílel na Němce. Hlavní škodu ale způsobil následný požár.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD