Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Proměny Smíchova aneb Cestička do školy

Cestička do školy se leckde s dobou nemění. To na pražském Smíchově ale rozhodně neplatí. Pokud by dnes vyrazil pozdější skautský vůdce Benjamín Svojsík do smíchovského gymnázia, kde v mládí studoval, téměř jistě by do školy netrefil. A to nejen proto, že tehdy gymnázium sídlilo o pár set metrů jinde, než teď. Novotou tehdy na konci 19. století na Smíchově zářily Ringhofferovy továrny. Na proměny Smíchova vzpomínají absolventi smíchovského gymnázia - moderátor Jakub Železný a biskup Václav Malý.


40 let metra

9. května 1974 byl zahájen provoz pražského metra, a to v úseku Sokolovská (Florenc) - Kačerov.


Tunel Blanka

Termín otevření tunelu Blanka by měl pražský magistrát oznámit nejpozději do tří týdnů. Metrostav potvrdil, že práce na něm do 30. září dokončí. V podzemním komplexu už toho na dodělání moc nezbývá, hotový ale není ještě třeba Trojský most. A jednání Prahy s dodavatelem technologií do řídicích center jsou teprve v začátku.


Záchytná parkoviště

Záchytná parkoviště P+R na okraji Prahy jsou už teď mnohde přeplněná. Nejen středočeští řidiči si je oblíbili kvůli blízkosti stanic metra. Rozšířením parkovacích zón v pražských ulicích ubydou místa pro přespolní řidiče. Těm chce magistrát umožnit parkování na okraji metropole, ovšem se značným zpožděním.


Útoky na exekutory

Případů, kdy dlužníci napadnou exekutory, přibývá. Vypovídá o tom statistika jednoho z největších tuzemských exekutorských úřadů. K poslednímu brutálnímu útoku došlo v centru Prahy v Jungmannově ulici - kvůli sto tisícům korunám skončili v nemocnici dva muži.


55 let Laterny magiky

Oficiální premiéru měla Laterna magika 9. května 1959 ve svém tehdejším sídle - divadle v paláci Adria na rohu Národní a Jungmannovy ulice. Její historie ale začala o rok dřív, kdy režisér Alfréd Radok spolu se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro pavilon na EXPO v Bruselu představení s tímto názvem. Autorská dvojice Radok - Svoboda pak tvořila i program v nově založeném divadle. Představení měla obrovský úspěch a Laterna magika začala vystupovat v zahraničí.


Bydliště Praha

Bedřich Smetana

Praha a skladatel Bedřich Smetana k sobě neodmyslitelně patří. Prožil zde většinu svého tvůrčího období. Poprvé přišel do Prahy jako mladičký student na podzim roku 1839.


Výročí Gymnázia na Zatlance

Výroční akademií v divadle Na prádle oslavili studenti i profesoři Gymnázia na Zatlance 130 let fungování školy - druhého nejstaršího gymnázia v Praze. Byť na začátku šedesátých let změnilo adresu a ze současné Drtinovy ulice se přestěhovalo na Zatlanku, je to pořád pokračovatel smíchovského gymnázia. Jeho třídami prošlo na třináct tisíc studentů.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD