Maratonec z Jižního Města; Spor o Dvorecký most; Nový památník v Řepích; Pražské vodočty; Parníky Vltava a Vyšehrad památkami?; Svatojánské Navalis; Korunovační klenoty se čistily; Van de Graaffův generátor v NTM; Ukulele band

Obsah dílu

Přehrát vše

Maratonec z Jižního Města

Josef Škvor uděla ve svých 57 letech několik životních změn - opustil práci tiskového mluvčího Prahy Jižního Města a rozhodl se, že uběhne jeden z nejnáročnějších maratonů na světě – šestidenní běh pouští v Maroku Marathon de Sables. Běžci musí zdolat trasu dlouhou 230 až 240 kilometrů.


Spor o Dvorecký most

Mezi nuselskou a vinohradskou radnicí se stupňuje boj o podobu nového mostu přes Vltavu. Dopravit se z podolského břehu na smíchovský lze tady dosud jen přívozem. Spojit obě městské části mostem hlavní město plánuje už roky. Ale bez aut, vzkazují magistrátu obyvatelé Podolí i Pankráce, kteří prosazují změnu územního plánu z obavy, že se v těchto čtvrtích výrazně zhorší kvalita bydlení.


Nový památník v Řepích

2 zapomenutí hrdinové protifašistického odboje z Řep - Josef Líkař a Václav Řehák se po více než 70 letech dočkali památníku. Až do roku 1942 vyráběli ve zdejší klempířské dílně výbušniny a skladovali zbraně. Šlo o největší utajovanou zbrojovku na území Protektorátu, shodují se historici.


Pražské vodočty

Secesní stavba s korouhvičkou na Výtoni ukrývá limnigraf, neboli vodočet. Její ciferníky ukazují aktuální výšku hladiny Vltavy. Obdobně funguje i vodočet Na Františku. I ten je umístěn do krásně zdobeného takzvaného Glorietu.


Parníky Vltava a Vyšehrad památkami?

Jediné dva funkční parníky v Česku - pražské Vltava a Vyšehrad - by se mohly stát kulturními památkami. Jejich stav začala zkoumat komise Ministerstva kultury. Po vodě se parní stroje pohánějí už víc než sedmdesát let.


Svatojánské Navalis

Praha zažila pátý ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis. Už tradičně je otevřel kardinál Dominik Duka mší svatou v katedrále svatého Víta na pražském hradě. Svatojánské procesí se pak vydalo na Karlův most. Právě tam nechal král Václav IV. v roce 1393 shodit umučeného Jana Nepomuckého.


Korunovační klenoty se čistily

V sobotu a v neděli je ještě možné si prohlédnout korunovační klenoty. Klenoty musí před každou výstavou projít rukama restaurátorů, kteří je důkladně ošetří a zkontrolují jejich stav. Letos je navíc prohlédli taky odborníci na drahé kameny.


Van de Graaffův generátor v NTM

Van de Graaffův generátor nebo také lineární urychlovač, který teď do svých sbírek získalo Národní technické muzeum, je jediným svého druhu a velikosti v ČR. Složitý přístroj vyrobili ve Škodových závodech na přelomu 50. a 60. let. Ještě před rokem pracoval ve výzkumném ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy.


Ukulele band

Ukulele, nástroj v českých zemích proslavený už před desítkami let legendární scénkou Felixe Holzmanna. Teď poskládali dejvičtí muzikanti Pražský ukulelebend s domovskou scénou v historických kulisách hospody Na Slamníku.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST