Policejní rada Vaňásek; Boj proti rušení školy; Noční práce v mrazech; Hostavice; Studium seniorů; Veleslavín, Petřiny; Metro; Případ Vranská; Veřejná kluziště

Obsah dílu

Přehrát vše

Policejní rada Vaňásek

Hlavní hrdina legendárního televizního seriálu o práci prvorepublikové policie, rada Vacátko, měl zcela reálný předobraz. Josef Vaňásek se narodil 1. listopadu 1877 v Praze, vystudoval Gymnázium v Helichově ulici a Českou univerzitu a v roce 1904 nastoupil k policii. V roce 1918 si Josefa Vaňáska do svého týmu vybral tehdejší vládní rada Josef Knotek, kterého pak po jeho odchodu do penze v roce 1930 právě Josef Vaňásek vystřídal na nejvyšší policejní pozici.


Boj proti rušení školy

Od září se má v Praze zrušit další střední škola. Magistrát se chce kvůli šetření zbavit Obchodní akademie v Nuslích. Navštěvuje jí 200 studentů nejen z Prahy, ale i z obcí z jihovýchodního okraje metropole.


Práce v mrazech

Silné mrazy dorazily v uplynulých dnech i do Prahy. Jsou ale profese, které na počasí nehledí - a ti, kdo se jimi živí, musejí do terénu bez ohledu na rtuť teploměru. Některé firmy je motivují zvláštním příplatkem.


Odpor proti hale v Hostavicích

Obří hala Coca-Coly má vyrůst na východním okraji Prahy v Hostavicích. Starousedlíci jsou rozměry stavby zděšeni. Sklad má být vysoký 36 metrů a jeho plánovaná délka je 150 metrů.


Prohlídka stanic metra Veleslavín a Petřiny

Více než sedmnáct tisíc lidí využilo jedinečné šance prohlédnout si dvě budoucí stanice metra A - Veleslavín a Petřiny. Ty budou spolu s Červených Vrchem a Motolem součástí nové, šestikilometrové trasy.


Sovětské vlaky metra mají knihu

Ruský vagon metra, který skoro čtyřicet let jezdí v pražském podzemí, se dočká vlastní knihy. Publikace METROVAGONMASH popisuje to, jak se původně zcela unifikovaný ruský vlak proměňoval. V každém z devatenácti měst bývalých sovětských satelitů včetně Prahy měl totiž jinou podobu.


Studium seniorů

Centrum celoživotního vzdělávání letos navštěvuje rekordní počet 90letých posluchaček. Pro osm oslavenkyň vedení školy společně s mladšími spolužáky uspořádalo narozeninovou party. Touhu učit se a chodit na přednášky mají podle statistik jen 3 procenta pražských seniorů. Kurzy, které na semestr stojí 300 korun, navštěvuje kolem tří tisíc posluchačů.


Případ Otýlie Vranské

A ještě jednou se vrátíme k policejnímu radovi Josefu Vaňáskovi. Za své praxe po sobě nezanechal mnoho kriminalistických pomníčků. Jedním z těch mála je případ vraždy prostitutky Otýlie Vranské, od něhož uplyne letos 80 let.


Veřejná kluziště

Jeden z nejoblíbenějších zimních sportů - bruslení - si můžou lidé dopřát i v Praze. Kromě venkovních kluzišť hlavní město nabízí i řadu krytých ploch. Asi nejmodernější z nich je Ice Arena v Letňanech. O něco větší plochu nabízí zimní stadion Kobra v Braníku. Bruslit je možné i na stadionu Hvězda, který najdete na Praze 6.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST