Výročí pražských pomníků; Lucerna patří Dagmar Havlové; Exekuce na Taneční konzervatoř; Prostitutky ze Smeček; Holešovické věžáky; Výlov dolnopočernického rybníka; Blahořečení františkánů; Korejci vystavují v klášterech; Roxy slaví 20 let; 225 let chvalské základní školy

Obsah dílu

Přehrát vše

Výročí pražských pomníků

Před třemi lety zahájili restaurátoři záchranné práce na obřím sousoší Františka Palackého na stejnojmenném náměstí. Před několika týdny jsme s kamerou zaznamenali poslední fázi restaurování sousoší. Mimochodem, je to letos přesně sto let, kdy bylo sousoší Stanislava Suchardy dokončeno. Ani ne sto metrů od Palackého stojí další sousoší s pohnutou historií. I dílo nazvané Praha svým vítězným synům od Josefa Mařatky má kulaté jubileum. Slavnostně odhalen byl tenhle pomník před devadesáti lety jako poděkování bojovníkům ale třeba i ženám zdravotnicím, všem, kdo se účastnili bojů 1. světové války.


Lucerna patří Dagmar Havlové

Tuto středu skončil letitý boj o legendární Palác Lucerna. Vrchní soud rozhodl, že celý palác patří Dagmar Havlové, švagrové bývalého prezidenta. Přiřkl jí totiž i druhou polovinu nemovitosti. Šlo o tu část, kterou v devadesátých letech prezident Václav Havel původně prodal Chemapolu. Následné spory trvaly skoro dvacet let.


Exekuce na Taneční konzervatoř

Taneční konzervatoř v Praze 5 – kdysi prominentní škola bývalého starosty Milana Jančíka má vážný problém. Na základě neplatné nájemní smlouvy dostala od soudu exekuční výměr a budovu musí vyklidit. Vedení ale o stěhování nechce ani slyšet a vlastníka - městskou část - viní z nepořádku v radničním archivu. Podle manažerů školy je smlouva, kterou podepsal sám Jančík, platná až do roku 2018. Na jejím základě v minulých letech investovali do oprav miliony korun.


Prostitutky ze Smeček

Kontroverzní erotický podnik v centru Prahy v ulici Ve Smečkách se dočkal zastání ze stavebního odboru hlavního města. Zatímco první městská část noční bar uzavřela, nadřízený úřad teď její verdikt zrušil. Podle něj Praha 1 neměla dost důkazů, že stavba ohrožuje zdraví lidí.


Holešovické věžáky

Developer Bau Invest Projekt, který v Holešovicích plánuje výstavbu 3 věžáků, si s povoleními příliš starostí nedělá. Na základě demoliční výměru začal i stavět. Starousedlíci ale jeho aktivity mají permanentně v hledáčku. Měsíc bombardovali radnici, stavební úřad, policii, i inspektorát práce, než se domohli zásahu proti černé stavbě.


Výlov dolnopočernického rybníka

Výlovy pražských rybníků jsou teď v plném proudu. My jsme si pro naši reportáž vybrali ten největší - dolnopočernický. Už od časného rána začali rybáři zatahovat sítě. Jako každoročně v nich uvízne okolo 150 metráků ryb. O dost méně než před časem. To proto, že rybáři v pražských rybnících nesmějí ryby přikrmovat.


Blahořečení františkánů

Katolická církev má za sebou velký víkend. Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě bylo v sobotu blahořečeno 14 františkánů, které v 17. století zabil rozlícený dav. Relikviář s ostatky františkánů si mohli lidé prohlédnout v kostele Panny Marie Sněžné.


Korejci vystavují v klášterech

Festival současného umění nazvaný TINA B přivezl do Prahy 115 moderních autorů z celého světa. Nezvykle se tak například představují jihokorejští umělci se svými díly v prostorách pražských klášterů.


Roxy slaví 20 let

Jeden z nejstarších pražských alternativních klubů - klub Roxy slaví dvacet let - oslavy narozenin budou velkolepé. Bohatý program nabídne desítky akcí - koncerty, výstavy i divadelní představení. Za dvě dekády proběhlo v prostorách Roxy více než 8 tisíc akcí.


225 let chvalské základní školy

Je tomu 225 let, co v obci Chvaly - dnešních Horních Počernicích - vznikla základní škola. Ve svém domě ji založil Kašpar Follprecht a stal se prvním učitelem. Chvalská škola začala jako jednotřídka, kde se děti učily číst, psát a počítat, v období první republiky už ale měla tři třídy, a těsně před druhou světovou válkou se přistavělo další křídlo – a stala se z ní škola měšťanská. Výuka všech předmětů se ale do budovy nevešla. Třeba tělocvik se učil v místní hospodě a dílny na nedaleké faře.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST