40 let od konce trolejbusové dopravy; Pražská doprava měsíc po změnách; Vlaky jako součást pražské hromadné dopravy; Nové podmínky pro taxi; Starostové se bouří; Mariánský sloup se vrátí na Staroměstské náměstí; Mrakodrapy v Holešovicích; Díla žáků Jana Kotěry; Kdyby tisíc klarinetů; Formule studentů ČVUT; Dvě slonice pro pražskou zoo; Mufloni v Krči se množí

Obsah dílu

Přehrát vše

40 let od konce trolejbusové dopravy

V noci z 15. na 16. října 1972 vyrazil na svou poslední jízdu v Praze trolejbus. Dnes je právě toto vozidlo exponátem střešovického Muzea MHD. Před rokem 1972 ale trolejbusy tvořily 36 let jednu z páteřních součástí městské hromadné dopravy.


Pražská doprava měsíc po změnách

Měsíc po zavedení novinek v pražské hromadné dopravě se ukazují první nedostatky, které změny přinesly. Lidem cestu ztrpčuje hlavně zpoždění některých linek, které nově protínají celou Prahu. Cestující se ale potýkají i s problémy, které revoluce v MHD sice nepřinesla, ale ani nevyřešila.


Vlaky jako součást pražské hromadné dopravy

Přesně dvacet let jsou vlaky součástí pražské hromadné dopravy. České dráhy a magistrát hlavního města chtějí jejich roli v dopravě metropole v budoucnu ještě posílit. Základy sítě výhradně městských vlaků, podobné například německým S-Bahn, plánují vytvořit do tří let.


Nové podmínky pro taxi

Radní hlavního města změnili kritéria na pronájem stanovišť taxi. Příští rok končí jedny z prvních pronájmů tzv. štaflů, které pražský magistrát před pěti lety uzavřel. Nové správce už magistrát nebude vybírat losováním, ale obálkovou metodou.


Starostové se bouří

Vztahy pražských částí s magistrátem jsou na bodě mrazu. Výtek vůči radním a hlavně primátorovi mají starostové 22 velkých radnic plný seznam. Magistrátní politici prý ignorují jejich stanoviska ke změnám v územním plánu, s městskými částmi nekomunikují a taky zadržují peníze z hazardu - z nich se mají financovat sportovní kluby. Starostům teď došla trpělivost a chtějí změnu.


Mariánský sloup se vrátí na Staroměstské náměstí

Praha bude mít na Staroměstském náměstí opět Mariánský sloup. Objevit by se tam měl znovu po 95 letech. Jeho návrat ale doprovází řada emocí. Jak zjistili Reportéři ČT, ozývají se hlasy, které Mariánský sloup v centru Prahy razantně odmítají. Hlavně kvůli jeho symbolickému spojení s třicetiletou válkou.


Mrakodrapy v Holešovicích

Obyvatelé Holešovic se bouří proti megalomanské zástavbě věžáků naproti tržnici. Mezi okolními maximálně šestipatrovými činžáky má vyrůst dvakrát tak vysoký komplex 3 bytových domů. Developer společnost Bau Invest Projekt si navíc už při odstraňovaní původních staveb počínal podle starousedlíků dost neomaleně.


Díla žáků Jana Kotěry

Nejvýznamnější pražské domy, které postavili následovníci nebo žáci slavného českého architekta Jana Kotěry, ukazuje výstava v Trmalově vile. Jedná se o práci šesti stavitelů, mezi nimi třeba Josefa Gočára nebo Ladislava Machoně.


Kdyby tisíc klarinetů

Slavný muzikál Kdyby tisíc klarinetů - J. Suchého a J. Šlitra - připravuje pražské Divadlo pod Palmovkou. Semaforskou poetiku místy i nově dotvořenou se pokouší přenést na prkna Palmovky herec a režisér Jan Vondráček. Jiřímu Suchému připomněli divadelníci i vojenská auta, která si ve filmu zahrála. Třeba Škodu Babettu - auto které dostalo název právě podle jeho písničky.


Formule studentů ČVUT

Formule na improvizovaném okruhu v Technické ulici v Dejvicích. Závodní stroje - jejich projekt, konstrukce a vývoj - jsou výsledek práce studentů ČVUT. Na vozech se spalovacím motorem pracují už pět let, letos poprvé ale závodí i elektroformule.


2 slonice pro pražskou zoo

Dvě slonice ze Srí Lanky jsou v pořádku v Praze. Cesta jim trvala asi 40 hodin. S televizním štábem je celou cestu doprovázel Martin Rusek. Veřejnost slonice poprvé uvidí příští rok na jaře.


Mufloni v Krči se množí

Mimořádnou reprodukcí se může pochlubit unikátní mufloní stádo z Krčského lesa uprostřed Prahy. Přestože před dvěma lety zabili dosud neznámí pytláci pětatřicet kusů, už letos se muflonům podařilo svůj počet navýšit přes původní stav. Samice pravidelně rodí pod okny porodnice Thomayerovy nemocnice. Hlavním důvodem vysoké reprodukce krčského mufloního stáda je právě možnost trávit většinu času v areálech Thomayerovy nemocnice a nemocnice IKEM. Tady mají klid od přirozených predátorů i od volně pobíhajících psů.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST