Staroměstské mlýny; Rychlost na magistrále; Tunel Blanka; Obchvat Prahy; Květináče Prahy 5 se stěhují; Peníze z hazardu; Nový tank v muzeu; Pohnutý příběh Františkánů; Jitka Vrbová; Pozvánky na víkend

Obsah dílu

Přehrát vše

Historie Novotného lávky

Novotného lávka se komlexu domů při Vltavě u Karlova mostu říká teprve od roku 1885. Stalo se tak proto, že tehdejší zdejší mlynář Karel Novotný se zasadil o zbudování nové dřevěné lávky, propojující jednotlivé domy. Historie tohoto místa je ale mnohem starší. První staroměstské mlýny tu vznikly už v polovině 14. století.


Rychlost na magistrále

Před 2 roky soud hlavním městu nařídil snížit na magistrále 5. května rychlost na 50 kilometrů v hodině. Od té doby politici a řidičská loby přemýšlí, jak sem vrátit 70. Možná se to teď povede, a to díky položení akustického asfaltu. Pár dnů staré měření hluku prý dopadlo ve prospěch vyšší rychlosti.


Tunel Blanka zpřístupněn

Za dvacet měsíců změní pražskou dopravu sedmikilometrový tunel Blanka. Metropole za něj zaplatí 36 miliard a 850 milionů korun. Navzdory slibům bývalého primátora Béma, že cena nepřesáhne 28 miliard. Budovaným dílem prošly během pátku tisíce lidí - využili tak Dnů stavitelství a architektury.


Obchvat Prahy

Obchvat Prahy už vydělal na mýtu přes půl miliardy korun. Řidiči ho využívají už dva roky a denně po něm projede přes 25 tisíc aut.


Smíchovské květináče se stěhují

Truhlíkov – tak se teď přezdívá Smíchovu. Dvacetimilionová investice do 240 betonových květináčů se Praze 5 příliš nepovedla, hodnotí zazelenění ulic obyvatelé. Ti spolu s bezpečnostními složkami přinutili radnici projekt stopnout. Kolemjdoucí si z truhlíků, které na chodnících stojí prázdné už 3 měsíce, zatím udělali odpadkové koše, na některých místech jsou i plné použitých jehel a stříkaček.


Dělení peněz z hazardu

Magistrát několik měsíců blokuje peníze z hazardu pro jednotlivé městské části, neví jak je rozdělit. Radnice tak kvůli tomu nemůžou dotovat sportovní aktivity. Změnou zákona letos poprvé výnos z hracích automatů a sázkových kanceláří plyne jen hlavnímu městu.


Tank z Peru zpátky v Praze

Do Prahy se po více než 70 letech vrátil československý lehký tank LTP, který doplní sbírku vojenského historického muzea. Poslední písmeno v označení znamená Peru. Právě do Jižní Ameriky dodalo v roce 1938 čtyřiadvacet tanků ČKD.


Příběh františkánů

Kosti z kostela Panny Marie Sněžné skutečně patří umučeným františkánům - potvrdili to antropologové Národního muzea. Během tříměsíčního průzkumu vydaly ostatky i nová svědectví o tom, co se stalo 15. února 1611 - kdy františkány povraždil dav rozzuřených pražanů.


Jubileum Divadla Járy Cimrmana

Divadlo Járy Cimrmana oslavilo ve čtvrtek 45. narozeniny. 4. října 1967 měla v Malostranské besedě premiéru hra Akt, první inscenace připsaná fiktivnímu českému géniovi.


Bydliště Praha

Zpěvačka Jitka Vrbová

Hlas od pánaboha - to je zpěvačka hned několika hudebních žánrů Jitka Vrbová. Málokdo se umí tak suverénně a precizně pohybovat ve dvou zdánlivě nesourodých hudebních odvětvích - jazzu a trampské muzice.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST