Paleontologická sbírka Národního muzea; Letiště Václava Havla; Překladiště v Malešicích; Výročí Jindřicha Fügnera; Invalidovna se otevřela veřejnosti; 100 let speciální školy; Výstava fotografií o proměnách Karlína; Rozsvícený zrestaurovaný kandelábr; Seriál: Podhoří

Obsah dílu

Přehrát vše

Paleontologická sbírka Národního muzea

Badatelny, laboratoře, depozitáře – to vše nalezneme v areálu bývalého zimoviště Československých cirkusů a varieté v Horních Počernicích. Své místo zde nalezli vědci z Přírodovědeckého muzea poté, co se uzavřela hlavní budova Národního muzea. Nové prostory maximálně splňují podmínky pro správné uložení sbírek. Paleontologická sbírka Národního muzea patří k nejvýznamnějším na světě. Vzhledem k jejímu stáří a velikosti se ale přírodovědecké depozitáře stávají tajemným územím samy o sobě.


Letiště Václava Havla

Letiště v Praze Ruzyni začalo s přejmenováním na Letiště Václava Havla Praha. Nový název se jako první objevil na Terminálu 3, kde přistávají vládní a soukromé linky.


Překladiště v Malešicích

Nové překladiště kontejnérů v pražských Malešicích je noční můrou pro starousedlíky i radnice dvou městských částí. Obávají se totiž obrovského dopravního zatížení kamiony a roky proti překladišti bojují. Přesto se teď úředníci magistrátu nenápadně pokusili předložit zastupitelům změnu územního plánu.


Výročí Jindřicha Fügnera

2. září uplynulo přesně 190 let od narození Jindřicha Fügnera. Jeden z otců zakladatelů Sokola byl původem Němec, nakonec se ale stal českým vlastencem. Muži vládli Sokolu až donedávna. Těsně před uspořádáním 15. Všesokolského sletu se ale jeho starostkou stala žena - Hana Moučková.


Invalidovna se otevřela veřejnosti

Přesvědčit se na vlastní oči, jak žili váleční invalidé, se mohli návštěvníci budovy Invalidovny v pražském Karlíně. Dnes tu sídlí Ústřední vojenský archiv. Ten své brány otevřel - s několika výjimkami - naposledy před sedmdesáti lety.


100 let speciální školy

Přesně před 100 lety začala v Karlíně fungovat první pomocná škola pro děti s nejrůznějšími vadami. Psal se rok 1912 a osvícení radní města Karlína uvolnili peníze na provoz školy pro opožděné děti. Zatímco Praha už speciální školu měla v Josevské ulici, za hradbami třídy se zvláštním výukovým programem chyběly. Na letošní den otevřených dveří 18. září dorazili i bývalí pedagogové a vzpomínalo se. Učitelé speciální školy na svůj účet vtipkují, že jsou na rozdíl od kolegů z klasických škol imunní vůči zlobení žáků a jen tak něco je nerozhodí.


Výstava fotografií o proměnách Karlína

V syrových prostorách bývalé opravny náklaďáků Avie v Šaldově ulici vystavuje teď 13 autorů fotografie, mapující proměnu Karlína od povodní před deseti lety. Nejen profesionálové, kteří se Karlínu věnují už mnoho let jako Marian Beneš nebo Štěpán Hon, ale i obyčejní lidé z ulice, kteří jenom měli touhu zaznamenat daný okamžik.


Rozsvícený zrestaurovaný kandelábr

Váží osm tun, zdobí ho draci, rostlinné motivy i ženské postavy. Ta na špici symbolizuje Prahu. Osmiramenný kandelábr odlili v druhé polovině 19. století v Komárovských železárnách. V Praze se dodnes dochovaly pouze tři - jeden se čtyřmi plameny a dva s osmi. Ostatní skončily ve sběru. Ten, který rozsvěcuje Loretánskou ulici, je montáží z několika lamp. Kandelábr má teď za sebou šestiměsíční náročnou opravu - v rámcí ní se do něj po 27 letech vrátil plyn.


Seriál: Podhoří

Skalistý masiv Podhoří se nacháze u bohnického sídliště a zabírá rozlohu skoro devět hektarů. Chráněným územím byl vyhlášen před 30 lety. Geologicky zajímavá lokalita je domovem vzácných druhů hmyzu a pavoukovců.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST