Platan z Karlova náměstí; Zdražení vstupného do ZOO; Stěhování slonů; Stěhování do chat; Břevnovská výstavba; Přípravy na vystavení Slovanské epopeje; Obnova parku na Vinohradech; Demontáž soch z Karlova mostu; Prague Photo Fest; Výstava Můj nový život; Jak se měří zdraví stromů

Obsah dílu

Přehrát vše
Bydliště Praha

Platan z Karlova náměstí

Reportáž Petra Sojky představuje Pražana, kterému je přes 170 let. Je to současník například skladatele Antonína Dvořáka nebo spisovatele Jakuba Arbese. A zatímco oba zmínění velikáni jsou už 100 let po smrti, platan javorolistý z Karlova náměstí žije dál.


Zdražení vstupného do ZOO

Do nové sezony s novými cenami. Pražská zoo od 1. května zvyšuje vstupné a to až o 50 procent. Zdražení se dotkne všech věkových skupin. Třeba děti by místo stovky měly zaplatit 150 korun.


Stěhování slonů

Dva dny trvalo stěhování slonů pražské ZOO do nového pavilonu a výběhu za půl miliardy korun. Dvě samice a samec si teď na neznámé prostředí musí zvyknout - lidi je proto uvidí až za několik týdnů.


Stěhování do chat

V okolí velkých měst roste zájem o chaty - jen kolem Brna a Prahy se za poslední tři roky zvýšil asi o dvacet procent. A to nejen kvůli rekreaci - lidé se teď do chat stěhují i natrvalo - jsou totiž mnohem levnější než městský byt a navíc jsou na venkově nižší i samotné náklady na život.


Břevnovská výstavba

Už dva roky se obyvatelé Břevnova snaží zastavit projekt amerického developera, který chce na části chráněného území Tejnka postavit pětipatrový bytový dům. Doufali v podporu radnice i proto, že k pozemku nevede přístupová cesta. Jenže ta je označuje za přehnané staromilce a developerovi už vydala výjimky pro stavbu.


Přípravy na vystavení Slovanské epopeje

Čtrnáct dní zbývá do vystavení dvaceti pláten Muchovy Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Ani pět měsíců příprav ale neutišilo emotivní spor, kde má dílo viset. Moravský Krumlov oznámil, že v létě začne opravovat zámek a vynasnaží se obrazy získat zpátky. Praha zase do expozice investovala 36 milionů korun a dává jasně najevo, že se Epopeje nevzdá.


Obnova parku na Vinohradech

Kauza parku v Kouřimské ulici na Vinohradech má šťastný konec. Park, který byl v územním plánu chybně označen jako stavební parcela, získal developer za účelem výstavby. Starousedlíkům se ale podařilo přesvědčit radnici, aby park zachránila. Odkoupila ho a teď po třech letech ho bude revitalizovat.


Demontáž soch z Karlova mostu

Restaurátoři a jeřábníci tento čtvrtek demontovali z Karlova mostu další sousoší, které je nutné opravit. Šlo o dominikánského mnicha Vincence Ferrenského, křísícího mrtvého a opata Prokopa držícího berlou zkroceného čerta. Sochy opustily Karlův most přesně po třech stech letech.


Prague Photo Fest

V pražské galerii Dox začala přehlídka české fotografie - Prague Photo Fest. Vystavuje tam 200 fotografů - zavedených klasiků i těch začínajících. Cenu festivalu pro autora do 35 let získal absolvent opavského Institutu tvůrčí fotografie Jan Langer za cyklus snímků nazvaný Století.


Výstava Můj nový život

Naučte se s námi jednat a brát nás jako ostatní děti, vyzývá projekt Můj nový život. Dal název iniciativě na podporu malých pacientů se zhoubným nádorem, ale i stejnojmenné výstavě. Staroměstská radnice v Praze představuje na snímcích nemocné z dětské onkologie v Motole - třeba jako malé modelky.


Jak se měří zdraví stromů

V pražských parcích a lesích se můžeme setkat s omotanými stromy. Není to výtvor chuligánů ani moderních umělců. Lesáci tak měří zdraví dřeva. Celé zařízení s počítačem se jmenuje stromový tomograf.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST