Dva rozdílné světy, jeden opravdový cit. Americký animovaný film o lásce krásné indiánské princezny a anglického námořníka (1995). Režie Mike Gabriel a Eric Goldberg

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jsou z různých světů: statečný britský námořník John Smith, a krásná indiánská princezna Pocahontas. John je kapitánem lodi, na které jede do Nového světa banda dobrodruhů, ženoucích se pod velením chamtivého guvernéra Ratcliffa za vidinou zlata. Křehká, éterická Pocahontas, dcera mocného náčelníka Powhatana, ještě neví, jakým směrem se má její život ubírat. Má se podle přání svého otce provdat za udatného bojovníka Kokouma, který požádal o její ruku, nebo jí osud připraví něco jiného? Kdo ví, co se skrývá za tou řekou? Kdo ví, co šeptá vítr, jímž k ní hovoří její dávno mrtvá matka? Světy Johna a Pocahontas nemohou být vzdálenější, osud však tomu chtěl, aby se setkali. Jenomže má jejich láska v krutém světě počátku sedmnáctého století vůbec nějakou naději?

Příběh filmu čerpá námět ze života reálných postav americké historie, je volnou variací skutečného setkání indiánské dívky Matoaky a Johna Smitha, jednoho z prvních osadníků, kteří připluli v 17. století osidlovat Virginii. Mladá Indiánka proslula moudrostí a krásou, provdala se za bělocha a pro koloniální Anglii roku 1616 byla senzací. Přijal ji i král Jakub a nejméně dvakrát se její cesta protnula s osudem dobrodruha Johna Smithe. Její krátký život byl později opředen mnoha legendami, které ovšem nelze doložit.

Pocahontas, pokračující v obecném trendu filmů, soustřeďujících se na otázky etnických menšin, vznikla ve studiu Walta Disneyho po velmi úspěšném Lvím králi. Tradičně dokonalá animace je tentokrát podřízena formě, blížící se až k hranému filmu, snímek však nepostrádá ani tradiční postavy Disneyho animovaných filmů – zvířecí kamarády hrdinů. Těmi jsou zde divoký kolibřík Flit a rozpustilý mýval Meeko, odlehčující jímavý příběh vtipem a nadhledem.

Originální názevPocahontas
Stopáž78 minut
Rok výroby 1995
 ST 4:3