TV program Osobní program  
 

Rozhovor s Kateřinou Kristelovou

Kateřina Kristelová

„Eurosong mi otevřel dveře.“

Moderátorku Kateřinu Kristelovou čekají na začátku května nevšední zážitky. Díky České televizi se poprvé v životě podívá do Finska, odkud bude živě komentovat přímý přenos z finále Eurovize.

Jak jste se vlastně dostala k moderování?
Celé svoje dětství jsem strávila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru. Neskutečně mě to bavilo a o svém povolání jsem měla rozhodnuto v podstatě už od šesti let. Už na gymnáziu jsem natáčela reportáže pro regiony, takže jsem si vyzkoušela, co to znamená vstávat v pět hodin ráno, jet do Zlína, a tam čekat půl dne na zástupce místostarosty, aby mi řekl jednu větu. Druhý den se musel materiál sestříhat a jelo se zase někam jinam po republice. Taky jsem chodila velmi často na castingy. Vždycky jsem ovšem bývala druhá nebo třetí, což je skoro to nejhorší, co se vám může stát. A mě to potkávalo celý rok. Až potom si na mě vzpomněl Vladimír Forst a dal mi šanci v Hitu a posléze T-music. Pak už přišlo Óčko, Eurosong, internetová televize Stream a vlak se rozjel.

Už v šesti letech jste věděla, že se chcete živit moderováním?
Může to znít neuvěřitelně, ale je to tak. Spolu se mnou to v témže souboru tehdy zjistil i Libor Bouček.

Je vám bližší šprtání scénářů, nebo máte raději improvizaci?
Pokud děláte velký přímý přenos, jakým byl třeba právě Eurosong, není tam na improvizaci moc prostoru. Je to přesně nečasované tak, aby člověk stihl říct všechna pravidla, otázky a informace. Na improvizaci mám čas v předtáčených pořadech nebo při moderování nejrůznějších akcí, a patřičně si ji užívám.

Jak dlouho jste zvažovala nabídku jít do Eurosongu, než jste se ji rozhodla přijmout?
Nabídka jít do Eurosongu byla pro mě jednoznačně cesta. Hitparády moderuji čtyři roky, létám na castingy MTV, takže s hudbou mám logické propojení a denně mě obklopuje. Doma mám neustále zapnutý nějaký klipový kanál a svým blízkým tím jdu pěkně na nervy. Takže nabídka mě velice potěšila, ale modlila jsem se, abych obstála. Konečně jsem totiž měla zásadní možnost ukázat, že nejsem jen blonďatá spojka mezi klipy, ale moderátorka.

Trpěla jste před přímým přenosem Eurosongu trémou?
Nejsem trémistka. Myslím si, že chronický trémista si tuto práci ani nemůže vybrat, protože by během ní umřel. Ale samozřejmě se u mě dostavila míra zodpovědnosti, kdy si člověk říká: „Nesmíš to zkazit, podívej se kolik lidí na tom makalo, tvým partnerem je Jirka Korn, soutěží špičky domácí scény…“ Tak tohle mi krátce před přenosem běhalo hlavou.

Jak jste vlastně prožívala návrat na celoplošnou televizi?
Nejde ani tak o celoplošnou televizi jako o velký přímý přenos a prestiž celé situace. Sama za sebe můžu říct, že se mi po přenosu Eurosongu jednoznačně otevřely dveře k moderování těchto věcí. A ty byly před Eurosongem zavřené.

Jak se Vám pohybovalo mezi podiem a zákulisím na vysokých podpatcích a ve večerní róbě od Josefa Klíra?
Bylo to něco šíleného. Šaty byly nádherné, ale dělat v nich takovouhle velkou akci a ještě ve Veletržním paláci, to bych vážně nikomu nepřála.

Jak se vám moderovalo s Jiřím Kornem?
Jirka je moje platonická láska a jako partner fungoval úžasně. Scházeli jsme se nějakou dobu před přenosem a sžívali se se scénářem. Já měla zatím vždycky štěstí na moderátorské partnery. Několik věcí jsem dělala třeba s Honzou Čenským, který je stejně milý a taktní jako Jirka.

Jaký spolu máte vztah? Znali jste se před Eurosongem?
S Jirkou jsme se poznali až při spolupráci na Eurosongu. Tedy spíše on poznal mě, protože já už jsem ho samozřejmě znala. Vztah máme myslím přátelský a moc hezký. Po přenosu mi napsal úžasnou textovku, na kterou se dívám vždycky, když mi něco nejde, nebo mám depku. Kouknu na ni a deprese je pryč.

Před Eurosongem jste fandila nejvíce skupině Gipsy.cz. Už jste viděla jejich koncert?
Gipsy mě zval, ale teď toho mám tolik, že jsem nestíhala. Ale stoprocentně si najdu čas. Znám i jeho dřívější projekt syndrom Snop, což byl fakt vážněj a depresivní rap. Jsem ráda, že se dal na Romano hip-hop a už se tolik netrápí. Radek je moc chytrej kluk, který přesně ví, o čem zpívá.

Posunulo Vás moderování Eurosongu někam?
To víte, že posunulo. Mam více nabídek a plný diář na celé léto. Takže děkuji České televizi každý den. Vsadila na divokou kartu a snad se jí to vyplatilo. Moje okolí už jí děkuje méně, protože mě vůbec nevidí.

Na co se ve Finsku těšíte nejvíc?
Na Kabáty, na vodku, na soby, na hokej, na Lordi a samozřejmě na finálový večer.

Navštívila jste někdy v minulosti severské země?
Ještě jsem tam nikdy nebyla. Myslím, že tam si letenku jen tak nekoupíte. Proto jsem velmi rada, že se do Finska podívám.

Cestujete ráda?
Cestuji velmi ráda. Poměrně často létám do ciziny, ale bohužel jde většinou o pracovní cesty. Dovolenou jako takovou jsem neměla už pět let.

Čekají vás poměrně náročné zpravodajství a řada tiskových konferencí. Myslíte, že si najdete čas na nějaké výlety?
Uvidíme, ale pevně doufám, že nějaký volný čas vybude. Nerada bych z Finska viděla jen tiskový sál a zákulisí Eurovize.

Jaké dáváte Kabátům šance?
Těžko říct. Namlouvala jsem pro Českou televizi zpětně minulý ročník soutěže, který měl finále v Athénách. Pečlivě jsem si prohlédla, jak celá akce probíhá a jak vypadají soutěžící. Je fakt, že všichni vítězové národních kol podstupují liposukce, plastiky a trénují choreografie. Kabáti se na podiu předvedou bez jakékoliv stylizace, a to se mi líbí. A paradoxně to třeba diváky zaujme více.

Co je podle Vás největší devizou skupiny Kabát?
Tah na lidi. Obrovský kotel energie, která z nich jde, a taky to, že jim člověk zkrátka věří.

Myslíte, že se Kabátům podaří prolomit prohibici ve Finsku?
Oni ji prolomí kdekoliv a já jim pomůžu.

Budete zřejmě poprvé moderovat nebo spíš komentovat události ze zahraničí, nebo se pletu? Máte z něčeho obavy?
Tak jasně, že mám obavy. Ale budu tam mít tým České televize a dramaturga Radima Smetanu. Věřím, že mi pomůžou. Do přípravy dám každopádně maximum.

Jak jste na tom s jazykovou výbavou?
Domluvím se anglicky a německy.

Z početné delegace tam budete jednou z mála žen. Jak se těšíte na dva týdny ve společnosti sehrané partičky poměrně drsných chlápků?
Upřímně? Jsem ráda, že jedou kluci. Ve společnosti chlapů se cítím líp a jsem na to od dětství zvyklá. Já se při práci vůbec potkávám častěji s muži. Ve štábech je jich pořád více než žen.

Jak to vypadá s vaším studiem andragogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského?
Já budu studovat tak do čtyřiceti. Pokud mi bude Česká televize dávat práci, tak školu určitě nestihnu. Ale dala jsem si závazek, že do září celou situaci uzavřu a začnu psát bakalářku.

Když se dostanete k televizi, co sledujete nejraději?
Klipy, klipy a zase klipy.

Pozvolna se začíná plánovat druhý ročník Eurosongu. Budete-li oslovena na moderátorský post, půjdete do toho znova?
Určitě. Proč ne? Mě to bavilo.

Sledujete zpětně pořady a svoje výkony před kamerou?
Někdy ano a musím se přiznat, že u toho strašně trpím. Ale myslím si, že to tak mají všichni. Člověk ale zase ví, čeho se má vyvarovat.

Co vám v poslední době udělalo největší radost?
Jaro, mí kamarádi a dostatek práce.

Ptal se Jiří Nedvídek

 

Novinky

21. 08. '07

Zachovejte nám přízeň, přípravy na Eurovision Song Contest 2008 se již rozběhly!

29. 06. '07 - Eurosong aneb Kabát jde do Evropy

V pátek 6. 7. 2007 od 22:00 na ČT2 uvádíme dokument o historicky první cestě z pražského Veletržního paláce až do finské Hartwall Areny na Semifinále Eurovision Song Contest 2007.
FOTO#1 - FOTO#2 - FOTO#3
Dokument režiséra Jana Mudry mapuje nejen vše kolem domácího Eurosongu, ale hlavně vše, co se dělo dál, od příjezdu Kabátu do Helsinek, přes zkoušky a generálky až po jejich vystoupení v Semifinále, kde bohužel jejich cesta skončila. Bude moci ale nahlédnout i do zákulisí příprav celé akce a samozřejmě i poznat řadu soutěžících z celé Evropy.

19. 06. '07

Kterého zpěváka, zpěvačku nebo snad skupinu byste rádi viděli jako našeho zástupce v příštím roce? Máte nějaké zajímavé tipy? Své favority nám napište do sekce diskuze.

archiv zpráv

Vysílání:

Eurosong aneb Kabát jde do Evropy
neděle 11. 5. 2008 ve 20:00 na ČT2

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nastavit připomenutí Přidat do Osobního programu

Stopáž: 50 minut
Rok výroby: 2007
4:3

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 7175