Léčitelné nádorové onemocnění krve, které se maskuje banálními příznaky

Mnohočetný myelom je krevní nádorové onemocnění, které je typické produkcí jednoho typu bílých krvinek tzv. plazmatických buněk. Pokud se tyto plazmatické buňky začnou nekontrolovatelně množit, začnou produkovat výrazné množství protilátek, které ovšem ztrácejí svoji schopnost v boji proti infekci a naopak začnou tělu škodit. Nemoc postihuje krev, kosti a ledviny.

Mnohočetný myelom se chová z počátku jako chameleón. Bolesti v zádech, svalech a kostech, únava, anémie, vysoká sedimentace, opakované infekce horních cest dýchacích, bývají proto přičítány jiným onemocněním a mnohočetný myelom tak může několik týdnů i měsíců unikat před správnou diagnózou.

Mnohočetný myelom postihuje pacienty obyčejně ve věku nad padesát let. Je to nemoc nevyléčitelná, ale je úspěšně léčitelná, pokud je dobře vedena léčba a pacient přijde včas.

V posledních deseti letech došlo v léčbě mnohočetného myelomu k velmi výrazným pokrokům. S příchodem autologní transplantace periferních kmenových buněk, což znamená, že pacient si v podstatě sám sobě daruje buňky po odstranění plazmatických buněk chemoterapií a s příchodem nových léčiv se významně prodloužil a zkvalitnil život pacientů s tímto onemocněním. Pacienti tak žijí bez bolestí a s dobrou pohyblivostí.

V pořadu nahlédneme do příběhů tří pacientů s mnohočetným myelomem, které do života vrátila úspěšná léčba, podpora rodiny a jejich odvaha čelit nemoci. Životem v kruhu blízkých, návratem do práce nebo aktivitami ve prospěch jiných pacientů obdivuhodně naplňují smysl života i s touto nemocí.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3