Když narazí kosa na kámen… Renée Zellwegerová v romantické komedii o tom, co vzešlo ze setkání feministické autorky s novinářským Casanovou. Německo-americký film (2003). Dále hrají: E. McGregor, S. Paulsonová, D. Hyde Pierce, R. Dratchová a další. Režie Peyton Reed

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Moderní žena má stejná práva a možnosti jako muži. Chce skvělou kariéru a nezávazný sex, u něhož nemusí zrovna umírat láskou. O tom je alespoň skálopevně přesvědčena spisovatelka Barbara Novaková, takto knihovnice z města Maine. Tuhle myšlenku vtělila do své knihy, a teď o tom chce jejím prostřednictvím přesvědčit i zbytek světa. Nebo alespoň New York, do něhož plna očekávání a nadějí přijíždí. Jenomže se píše rok 1962 a muži se ještě zdaleka nechtějí vzdát image a postu pánů tvorstva. Alespoň někteří z nich. Catcher Block, brilantní novinář, redaktor pánského časopisu a nenapravitelný Casanova, je přímo jejich prototypem. Tomuhle vyhlášenému sukničkáři se pochopitelně pranic nelíbí, že by se něžné pohlaví mohlo začít řídit radami té praštěné, zapšklé holky odněkud ze Zapadákova. Takovéhle nesmysly se prostě musí zarazit v zárodku. A protože Catcher je mužem činu, od nápadu ke skutku u něj nikdy není daleko.

Romantická retrokomedie režiséra Peytona Reeda evokuje oblíbené filmy ze sklonku padesátých a začátku šedesátých let s dvojicí Doris Dayová a Rock Hudson. (U nás z nich byl uveden pouze Noční rozhovor z r. 1959). Klade důraz na věčný svár mužského a ženského pohlaví, opírá se o břitké dialogy a situační komiku a naznačuje úskalí feminismu.

Tvůrci se snažili v dekoracích, kostýmech i hudebním doprovodu maximálně vystihnout dobovou atmosféru počátku šedesátých let, k příjemnému vyznění snímku přispívají i herecké výkony obou hlavních představitelů – Renée Zellwegerové a Ewana McGregora.

Píseň Down with Love (což je anglický název Barbařiny knihy a celého filmu) je z repertoáru Judy Garlandové, jejíž vystoupení ve filmu uvidíme.

Diváci, pozor! Neodcházejte předčasně od obrazovek! Po závěrečných titulcích ještě následuje epilog s pěveckým duetem!

Originální názevDown With Love
Stopáž98 minut
Rok výroby 2003
 ST
ŽánrFilm