ČT1 neděle 27. 9. 2009 18:10

Škola Na Výsluní

Předchozí díl další díly
Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2006
ST 

Lenka neboli Maja

Lenka Kabátová – jedna z hrdinek seriálu Škola Na Výsluní – je neslyšící. Lenku hraje skutečně neslyšící dívka Maja Pangrácová a my nabízíme všem, kdo chtějí více porozumět světu neslyšících, kdo by se chtěli třeba i naučit znakový jazyk, znakovanou češtinu, aby navštívili web ruce.cz 

Najdete tam mimo jiné přehled kulturních akcí neslyšících – divadelních představení, výstav, seznam knih s tematikou neslyšících, odkazy na kurzy znakového jazyka, znakované češtiny a tlumočení, odkazy na stránky on-line slovníků znakového jazyka, dozvíte se, co je znakopis nebo to, že do znakového jazyka lze tlumočit i hudbu.

Klikněte pro větší obrázek

„Taky jsem byla středem šikany“

Jak vlastně došlo k tomu, že se z tebe stala herečka?

Možná to bude znít úsměvně, ale já jsem šla se sestrou na casting tak trošku z hecu. Měla to být jen zábava. Vůbec jsem nepočítala s tím, že mě vyberou.

Měla jsi před natáčením z něčeho obavy?

To ano. Obávala jsem se, zda dokážu zahrát přesně podle pokynů pana režiséra, jestli si budu rozumět s lidmi ze štábu i s herci – to se týkalo hlavně mých vrstevníků. No a pak taky jestli budu schopna přeložit všechny psané texty do znakového jazyka, abych je dokázala správně ukázat. Toho jsem se bála asi nejvíc.

Jste si s Lenkou v něčem podobné?

Určitě ano. Musím se ale přiznat, že Lenka je v něčem lepší než já ve skutečném životě. Rozhodně je klidnější, milejší, na druhou stranu však míň aktivní a se svými vrstevníky se stýká méně než já. Určitě víc sportuji a mezi lidmi se držím spíš zpátky.

Hned v prvním dílu se děti ve třídě potýkají se šikanou. Setkala jsi se s ní někdy osobně?

Myslím si, že v každé škole existuje šikana. Sama jsem byla na jedné škole objektem šikany. Částečně to bylo vinou mého chování, ale hlavně to bylo kvůli mému hendikepu. S tím každý člověk, který se nějak odlišuje, musí více či méně počítat. Může se to stát jen jednou, někdy je středem nechtěného zájmu i delší čas...

Jak se k tobě chovali „na place“? Dávali ti najevo, že jsi jiná?

Myslím, že ne. Nevnímala jsem to. Měla jsem při natáčení sice tlumočníka, ale často jsem si všimla, že když se mnou ostatní komunikovali, snažili se zřetelněji artikulovat, abych jim lépe rozuměla. Jsem jim za to vděčná.

Nestyděla ses před takovými hereckými esy, jako jsou Veronika Žilková, Nela Boudová, Miroslavové Táborský či Vladyka?

S některými herci jsem se při natáčení nepotkala vůbec. Nejvíc jsem hrála s Veronikou Žilkovou. Na začátku jsem se trochu styděla a myslela jsem si, že budu paní Veronice scény kazit. Ale v okamžiku, kdy mě opustila tréma a opadla ze mě nervozita, mi bylo jasné, že to bude fajn.

Co tě čeká v nejbližších měsících?

Přece natáčení druhé série Školy pro život – a na tu se už opravdu těším!

reklama
Edice ČT
  • Škola Na Výsluní
    Škola Na Výsluní není jenom nový seriál ČT, ale také nová kniha Edice ČT.

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1336