ČT1 neděle 27. 9. 2009 18:10

Škola Na Výsluní

Předchozí díl další díly
Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2006
ST 
Se školou to nejde, ale bez ní také ne. Lásky, výhry, prohry - v lavicích i za katedrou, to vše čeká diváky v novém třináctidílném rodinném seriálu České televize. Premiérové díly poběží od 13. října vždy každou sobotu od 18.15 na ČT1.

Klikněte pro větší obrázekPo své první hodině uslyšela nová třídní nechvalně proslavených „sedmáků“ tato slova Mileny Steinmasslové, coby své starší zkušenější kolegyně: „Znáte zásady první pomoci kantorovi? Teplo, ticho, tupo, tuzemák a transport ze školství...“

Klikněte pro větší obrázekJestli se jimi Veronika Žilková jako učitelka Jana Kabátová řídila, to poznají diváci během peripetií příběhu, který se odehrává na malé venkovské škole nedaleko Prahy. Zásadním motivem, který prochází všemi díly, je nerovný boj žáků a některých učitelů o zachování školy, o její budovu má totiž velký zájem místní podnikatel Danda – neboli Rostislav Čtvrtlík, za tichého souhlasu starosty v podání Pavla Kříže.

Klikněte pro větší obrázekHlavním hrdinou seriálu je celá sedmá třída, postrach učitelského sboru. Z dospělých jsou nejdůležitějšími aktéry učitel a posléze i ředitel školy Zdeněk Zelenka neboli Pavel Řezníček, a učitelka Jana Kabátová, která se vrací do školství po patnácti letech, na učení se těší a - jak říká při svém dramatickém představovaní žactvu – je hodně odpočatá. Jana Kabátová, matka neslyšící dcery Lenky, si umíní vytvořit z té nejhorší a nejrozhádanější třídy kolektiv, který se umí společně postavit jak za malou, tak i za velkou a zásadní věc.

Klikněte pro větší obrázekVe druhém plánu se pak promítají osudy a charaktery dalších kantorek i kantorů – jako je Dana Syslová, Jana Altmanová, Oldřich Vízner, Rudolf Hrušínský či školník Miroslav Vladyka, jakož i rodičů a prarodičů jednotlivých dětí – hrají je Zdena Herfortová, Pavlína Mourková, David Novotný, Nela Boudová, Mirek Táborský, Mirka Pleštilová, Aleš Procházka, Robert Jaškow, Mário Kubec a další. Do děje výrazně zasáhne i svérázný nádražní bezdomovec Jarda v podání Vladimíra Javorského.

Klikněte pro větší obrázekA protože je Škola Na Výsluní seriálem ze života, tak kromě komediální polohy má i vážnější linie, tou nejsilnější je snaha ukázat na postavě neslyšící patnáctileté Lenky, kterou hraje skutečně neslyšící Maja Pangrácová, alespoň něco z těch mnohých úskalí a bariér, na které tato komunita naráží ve slyšící většinové společnosti. Autorský tým se nevyhnul ani problémům školní šikany a také dospělé lhostejnosti a nepředvídavosti, se kterou okolí pohlíží na tak zvaně nevinné klukoviny – jedním z kardinálních příkladů je tady benevolence při sledování automobilistických eskapád chlapecké části třídy.

Klikněte pro větší obrázekSeriál, který napsali Eva a Ivo Pelantovi spolu s učitelkou Zdeňkou Svobodovou, natočil režisér Miroslav Balajka spolu s kameramanem Romanem Pavlíčkem ponejvíce v Ratajích nad Sázavou. Hudbu k seriálu složili Jan Rotter a Jiří Vondráček, střih měl Jan Svoboda, vedoucí produkce byla Marcela Tůmová. Seriál vyrobilo Centrum pro děti a mládež České televize v roce 2006 a 2007.

Seriál Škola Na Výsluní se dočkal už i pokračování a jeho první klapka padla o poslední zářijové neděli v roce 2007. Diváci ho ovšem budou sledovat pod novým názvem Škola pro život.
reklama
Edice ČT
  • Škola Na Výsluní
    Škola Na Výsluní není jenom nový seriál ČT, ale také nová kniha Edice ČT.

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1336