ČT1 neděle 27. 9. 2009 18:10

Škola Na Výsluní

Předchozí díl další díly
Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2006
ST 
Učitelé ze Školy Na Výsluní:
Jana KabátováJana Kabátová (hraje Veronika Žilková)
Hlavní dospělá postava, po učiteli Smotlachovi nová třídní sedmáků.
Tahle kantorka vlastně dlouhých patnáct let prakticky neučila, protože pečovala o neslyšící dceru Lenku. Tatínek Lenky se o ně staral, ale po revoluci dal průchod svým světoběžnickým sklonům a manželství nevydrželo. Kabátová přijala místo na venkovské škole nejen proto, že chtěla učit, ale také, že místo bylo spojeno s malým školním bytem, a že Lenka měla odtud blízko do internátní školy pro neslyšící. Kabátová by chtěla, aby se dcera více stýkala se svými slyšícími vrstevníky, její ideál je, aby začala chodit i do „normální školy“. Lenka však tvrdě vzdoruje. Nelehký život Janu Kabátovou nepřipravil o humor a nezdolnou energii, dodal jí navíc obdivuhodnou trpělivost a vyrovnanost. Na rozdíl od většiny svých unavených neurotických kolegyň je ještě nabitá chutí učit a něco dokázat. Její aktivita jí ovšem přinese averzi u některých již rezignovaných kolegyň. Jedině vzácná kombinace smyslu pro humor, schopností shodit sama sebe a zároveň trpělivosti člověka, který si už prožil své, dává Kabátové šanci zvládnout poněkud výjimečnou sedmou třídu, kde se přece jen sešlo nadprůměrně mnoho osobností – a to v dobrém i špatném slova smyslu. Kabátová vítězí tím, že se nenechá vytočit, že se nepodbízí a jedná s dětmi jako s dospělými. I ona bojuje o zachování školy jako o svou životní příležitost. Toto ji spojuje s ředitelem Zelenkou, se kterým se vzájemně přátelí a respektují.
Zdeněk ZelenkaZdeněk Zelenka (hraje Pavel Řezníček)
Učitel tělocviku a angličtiny, zástupce ředitele, který je po „útěku“ stávajícího ředitele Provazníka (starší flegmatik) jmenován prozatímně ředitelem. Konkurz už není vypsán, když se má škola rušit. Zelenka je sympaťák, trochou šoumen, trochu na ženské, se smyslem pro humor, milován žactvem i ženskou částí pedagogů, a to až do chvíle, než po nich začne chtít něco navíc.
Žáci a žákyně sedmé třídy:
Michal MožnýMichal Možný (hraje Cyril Černý)
Je přirozeným vůdcem silné trojky (s dvojčaty Petrem a Pavlem Papežovými). Inteligentní, mazaný uličník. Jede v každém průšvihu, v každé rvačce. Bojkotuje školní aktivity. Hraje na místním hřišti fotbálek. Drsný provokatér, který nic a nikoho nenechá v klidu. Vymyslí pomstu na nenáviděného třídního učitele Smotlachu a tím donutí všechny zúčastněné se projevit.
Filip PerglerFilip Pergler (hraje Jakub Jarolímek)
Počítačový maniak. Drobný až hubený kluk s tlustými brýlemi. Od malička je jiný. Straní se dětí, jeho nejlepším přítelem je počítač, ten neubližuje. Dokáže u něj prosedět celé noci. Jeho schopnost pohybovat se na internetu hraničí s dovedností geniálního hekra. Není pro něj problém proniknout do databáze letiště, ředitelny, na obecní úřad. Ví všechno dřív než ostatní a umí to náležitě využít. Zásadně ho poznamená rozchod rodičů. Náhradou mu je přátelství s bezdomovcem Jardou. Porozumí světu dospělých dříve, než by odpovídalo jeho věku. Dětskou stránkou jeho duše je láska k mašinkám a vláčkům, na které se chodí každý den koukat na nádraží cestou ze školy. Má mladší sestřičku Aničku, která se stará o praktické stránky jeho složitého života.
Honza Kočí (hraje Vladimír Čermák)
Kladný typ, všestranný sportovec, Honza je asketický, mlčenlivý, svou sílu nepoužije nikdy zbytečně. Proto má přirozený respekt a stačí, aby si přesedl k Filipovi, a dal tak najevo, že tenhle podivínský otloukánek je jeho chráněncem. Nikdo už se ho pak ani nedotkne.
Petr a Pavel PapežoviPetr a Pavel Papežovi (hrají Danny a Denis Canoski)
Dvojčata, z nichž Petr je o pět minut starší, a proto prvorozený, což je občas zdrojem vzájemných narážek. Tvoří „silnou trojku“ v čele s Michalem, ale dokážou se projevit i zcela samostatně. Jejich otec je profesionální hasič, což se promítá do jejich života v řadě pyrotechnických až pyromanských epizod, včetně výbuchů – vše podle hesla, že pod svícnem je největší tma. Jsou trochu na zabití, ale milí. Spolu s Michalem přestaví starého trabanta na hasičské auto.
Luboš MachataLuboš Machata (hraje Leon Bálint)
Hypermotorický, ale pohybově nekoordinovaný kluk, který má neobyčejný talent lámat si končetiny, takže během většiny času má něco v sádře. Je ze zemědělské rodiny, proto může zařídit ustájení osla, kterého jeho třídní láska Aneta Juklová zachrání a přivede o Vánocích téměř až domů pod stromeček. Nutno podotknout, že Juklovi bydlí v paneláku.
Silan BorodičSilan Borodič (hraje Vladimír Vergaš)
Patnáctiletý kluk, syn bosenských emigrantů, zažil věci, o kterých se našim dětem naštěstí ani nezdá. Do sedmičky chodí proto, že doháněl češtinu. Má Arca, šarpantinského pasteveckého psa, kterého Borodičovi našli postřeleného při útěku ze země. Silan je maximálně autonomní. Po tom co prožil, je už nemožné ho vychovávat a kantoři typu Smotlachy nemají šanci. S Kabátovou ale Silan postupně uzavře smír, protože ona ho respektuje. Silan prožívá lásku ke Karolíně, která jej však chce získat jen pro prestiž mezi spolužačkami.
Karolína DandováKarolína Dandová (hraje Jana Poláchová)
Třídní kráska, která má hned dva otce, co se předhánějí o její přízeň, a proto má peněz jako želez. Otec Danda, se kterým se Karolínina matka rozvedla, je místní podnikatel, majitel továrny na výrobu čokoládových tyčinek. Má zájem o školní budovu jako skladové prostory a o školní kuchyni pro rozšíření výroby. Karolína má nejprve podivné přátelství s Petrou, která hraje v této dvojici roli služky. Když se Petra vymaní z otroctví, hledá Karolína spojence v Silanovi, ten se však zotročit nedá – nakonec si spíše on dokáže „ochočit“ Karolínu.
Monika HájkováMonika Hájková (hraje Anela Pospíšilová)
Sportovní typ, zamilovaná platonicky do ředitele Zelenky, pro kterého je schopná vypustit duši. Otec Moniky je lékař, který díky své profesi zná spoustu důležitých lidí, a Monika ho požádá o pomoc při akcích na záchraně školy. Monika pomůže Petře najít ztracenou sebedůvěru, po jejím průšvihu v obchoďáku a rozchodu s Karolínou.
Petra ČížkováPetra Čížková (hraje Barbora Machačová)
Jednoduchá, obyčejná holka, zpočátku naprosto ve vleku Karolíny. Závidí jí její šatník, trpí, že chodí oblékaná jako „socka“ z trhu a když to nejde jinak, tak na radu Karolíny svetřík v obchoďáku ukradne. Časem Petru začneme mít docela rádi a přejeme jí atletické úspěchy ve vrhu koulí. Tyto její vlohy se projeví zcela nečekaně - když mrskne po provokatérech Papežácích cihlou.
Aneta JuklováAneta Juklová (hraje Anežka Soukupová)
Dvojka s Machatou, kterého má pevně v hrsti. Aneta miluje zvířata, chce být veterinářkou, rodičům připravuje četná překvapení v podobě nejrůznějších zvířecích mazlíčků, což vyvrcholí přivedením osla coby vánočního dárku. Sympatická, milá chytrá holka.
Lenka KabátováLenka Kabátová (hraje Marie Pangrácová)
Dcera učitelky Kabátové, vrstevnice sedmáků, chodí do internátní školy pro neslyšící. To kvůli ní maminka tak dlouho neučila, aby se jí mohla plně věnovat. Lenka je introvert, nechce se integrovat mezi své slyšící vrstevníky, postupně je však přitahovaná k Silanovi...
reklama
Edice ČT
  • Škola Na Výsluní
    Škola Na Výsluní není jenom nový seriál ČT, ale také nová kniha Edice ČT.

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1336