Váš průvodce designem a životním stylem (2007). Režie L. Cmíral

Tentokrát nás Styl zavede za designérem Jean-Marie Massaudem, který v Galerii VIA stvořil svůj svět – v prostoru kolem živých ekosystémů (monolitické struktury pokryté netřesky) se vznášejí kusy nábytku, které navrhl pro renomované italské firmy. Dole pak najdeme parfémy, porcelánové sety pro japonské výrobce a hlavně architektonické projekty – komplex fotbalového stadionu v Mexiku, bytový dům, který splňuje požadavek doby – na malé ploše ubytovat hodně lidí – ale také potřeby jedince na soukromý prostor. Nejzajímavější je totiž Massaudovo přemýšlení o designu a architektuře – jak skloubit potřeby a touhy lidí s jejich odpovědností k životnímu prostředí.

Stejně zajímavá je práce průmyslové designérky Matali Crasset – kromě osobité barevnosti a hravosti vás zaujme promyšlenost a variabilita jejích výrobků. Navrhla například kus nábytku, který je určen rodičům i dětem – složený slouží jako pohovka a děti si jej mohou rozložit na hraní. Prozradíme vám také, jak vypadá záložní postel s tajuplným názvem Když Jim přijede do Paříže. Matali Crasset také navrhla prostory pro asociaci Fraiche Attitude, která propaguje čerstvou zeleninu a ovoce v domácí kuchyni.

Dalším chodem v ochutnávce pařížského designu je hotel Kube. Koncept řešení interiéru i všech detailů je založen na tvaru kostky – ta vás provází od prosklené recepce na nádvoří po sklenice z ledu v první a jediném francouzském ledovém baru.

A na závěr jsme si nechali snad to nejlepší – velkého Philippa Starcka a jeho kouzelný křišťálový svět vytvořený z produkce světoznámé sklářské firmy Baccarat. Blyštivý křišťál v podobě nápojových servisů, které zdobí už 250 let královské a císařské stoly, či jedinečných lustrů, se odráží od stěn ze syrového betonu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrMagazín