TV program Osobní program  
středa 7. 7. 2010
17:05 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravili J. Pešina a M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Kýla

Kýla je vycestování orgánu nebo tkáně z jejich přirozeného místa v tělní dutině. Zmínky o tříselné kýle se objevily již v Ebersově papyru (1555 př. n. l.) a u Féničanů (900 př. n. l.). Dle dochovaných zdrojů se jako první pokusil o operaci kýly Praxagoras z Kosu kolem roku 400 před naším letopočtem. I dnes se nejčastěji vyskytují tříselné kýly, postiženy jsou jimi více muži než ženy. Kýly mohou být vrozené, vzniklé během nitroděložního vývoje, kýly mohou být i získané a vznikají tehdy, kdy se zvyšuje nitrobřišní tlak, například při fyzicky namáhavé práci, chronickém kašli, chronické zácpě, zvětšení prostaty, obezitě, těhotenství, nitrobřišních nádorech či v jizvě po operaci. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře sdělí, jaké jsou příznaky kýly, jak ji můžete zjistit u sebe a jak se léčí. Uvede také, co můžete ovlivnit a co již nikoli.

 • Slovníček:
  • Druhy kýly
   Tříselná kýla se objevuje v oblastech třísel levé nebo pravé strany nad tříselným vazem, kde je břišní stěna zeslabena průchodem chámovodu u mužů a průchodem jednoho z děložních vazů u žen. Kýlní vak zde prochází tříselným kanálem, který má poměrně složitou anatomickou strukturu. Jedná se o 75 % všech kýl. Kýla stehenní má branku uloženou pod tříselným vazem a lze ji nahmatat zepředu na horním konci stehna. U této kýly se protlačuje kýlní obsah do podkoží stehna podél stehenní žíly. Vyskytuje se častěji u žen. Pupeční kýla vzniká na spodině pupku nebo v jeho těsné blízkosti a většinou je vrozená. Vyskytují se u deseti až dvaceti procent novorozenců a u většiny z nich se branka do dvou let spontánně uzavře. Brániční kýla znamená protlačování vaku skrze bránici do mezihrudí. Kýla se také může objevit v jizvě po předchozí nitrobřišní operaci
  • Hernia
   Kýla – vyklenutí pobřišnice, které obsahuje tuk nebo střevní kličky a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici.
  • Hernioplastika
   Chirurgická léčba kýly. Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů mají pouze podpůrný efekt, ale nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly, takže jediným řešením je operace. Cílem je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. U větších otvorů nebo u opakujících se kýl se do defektu našívá implantát – syntetická síťka. Operaci lze provést klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou, ale u tříselných a stehenních kýl je výkon možné provést také laparoskopicky.
  • Uskřinutí kýly
   Stav, kdy se pevně uvězní obsah kýly mimo břišní dutinu. Tato situace patří k náhlým příhodám břišním a vyžaduje urychlenou chirurgickou léčbu, neboť pacient je v ohrožení života.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Břicho, střeva, močové cesty
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič,
  Ondřej Herskovič a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.