TV program Osobní program  
čtvrtek 15. 5. 2008
17:20 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

PST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Lymeská borelióza je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka a hlavním přenašečem je tu klíště. Každé klíště může být infekční, ať je odkudkoli. Zdrojem jejich nákazy jsou totiž divoce žijící myšovití hlodavci, lesní zvěř a ptáci, jejichž krev sají. Proto se infekce neomezuje pouze na určité lokality, jako je tomu například u klíšťové encefalitidy. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře vysvětlí, kde můžeme najít mapku, jež nás seznamuje s nejnebezpečnějšími lokalitami, jaká jsou stadia onemocnění, jaké jsou jejich příznaky a jak se tato infekce léčí.

 • Slovníček:
  • Atrofická akrodermatitida
   Postižení kůže ve třetím stadiu lymeské boreliózy. Vzhled kůže na rukou od zápěstí k prstům, nebo na nohou, od kotníku k prstům, se mění. Kůže ztrácí postupně pružnost a ztenčuje se. Nakonec je podobná cigaretovému papíru. Tento stav není bolestivý, ale trvá několik týdnů až měsíců.
  • Erythema migrans
   Pomalu se šířící červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí klíštětem.
  • Klíšťová encefalitida
   Též klíšťový zánět mozku. Infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Hlavní přenos původců ze skupiny Flaviridae se odehrává prostřednictvím infikovaných klíšťat, přičemž přirozeným rezervoárem virů jsou zejména hlodavci. Existuje i přenos tepelně neupraveným kozím či ovčím mlékem a mléčnými výrobky. Například v roce 1999 bylo na Vsetínsku diagnostikováno 22 případů, u nichž k nakažení došlo v důsledku pozření ovčího sýra z infikovaného mléka. Nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí a po setkání s virem získává člověk imunitu proti typu viru, který jej napadl. Tato imunita však není trvalá, postupem času slábne. Nemoc (pokud vůbec propukne) může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací a poruchami motorické koordinace. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.
  • Lymeská borelióza
   Infekční onemocnění poprvé popsané z městečka Old Lyme ve státě Connecticut v USA. Zde je jejím původcem spirocheta Borrelia burgdorferi. V Evropě k tomuto druhu přistupují další dva – Borrelia afzelii a Borrelia garini. Borelióza je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka, tzv. antropozoonóza. V přírodě napadá hlavně hlodavce, ale i vysokou zvěř a některé ptáky. V přenosu se uplatňují především klíšťata, vzácně možná i jiný krev sající hmyz. Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevují se nepříliš specifické příznaky jako je horečka, bolesti svalů, únava. Tyto chřipku připomínající příznaky se však nemusejí objevovat ve všech případech. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. Některým z těchto komplikací bývá připisován autoimunitní původ, spuštěný imunitní reakcí namířenou proti infekci.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Obor: Stav organismu
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič,
  Vladimír Cihelka a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.