TV program Osobní program  
čtvrtek 10. 1. 2008
16:55 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

PST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Omrzliny a podchlazení

Omrzliny znamenají poškození tkáně působením nízkých teplot. Často postihují turisty a sportovce v horských oblastech. Mohou vzniknout i za nepříliš mrazivého počasí, pokud se přidají další činitelé, jako jsou vítr, vánice nebo nedostatek pohybu. Na chlad jsou nejcitlivější tváře, nos, ušní boltce a prsty rukou a nohou. Jsou to okrajová místa těla, která jsou nedostatečně chráněná před vnějším prostředím, nebo v nich z různých důvodů vázne prokrvení. V tomto vydání Domácího lékaře nás MUDr. Jiří Pešina seznámí s příčinami vzniku omrzlin a podchlazení, jeho příznaky a komplikacemi i způsobem, jak jim předcházet. Také ukáže, jak poskytovat první pomoc.

 • Slovníček:
  • Gangréna
   Sněť, odumření tkáně způsobené většinou špatným prokrvením nebo přímým poškozením. Často jsou postiženy končetiny, zejména prsty jako nejvzdálenější místa krevního oběhu. Situace bývá ztížena tím, že se v mrtvé tkáni usazují bakterie, které svými jedy způsobují další komplikace. Nasládlý hnilobný zápach je způsoben bakteriálním rozkladem. Při gangréně je tkáň zbarvena do hnědočerna a vypadá jako spálená. Suchá gangréna je způsobena vysycháním nebo smrštěním tkáně (mumifikace). Při vlhké gangréně jsou tkáně nahrazeny hnilobnými bakteriemi, přičemž vznikají páchnoucí plyny.
  • Pozvolná forma podchlazení
   Je obvyklejší a často jí předchází vyčerpání. Projevuje se apatií, ztrátou soudnosti, změnou chování. Postižený většinou žádá odpočinek. Zhoršuje se koordinace pohybů, člověk často padá. Klamný pocit tepla může být provázen paradoxním odkládáním oděvu. Při fyzickém selhání se ztrácí mimika, smazává řeč a postižený postupně upadá do bezvědomí. Smrt nastává i za jednu až dvě hodiny od začátku prvních příznaků.
  • Prudká forma podchlazení
   Vzniká například při pádu do ledové vody. Nastává intenzívní zúžení kožních cév, které omezení ztrát tepla kůží. Chlad vyvolává bolestivý svalový třes k získání potřebného tepla, tím se rychle vyčerpávají zdroje energie. Zrychluje se dechová a tepová frekvence, postižený je zprvu neklidný, úzkostný, později nastupuje únava, apatie a smrt nastává v důsledku srdečního selhání. Ztráty tělesného tepla jsou ve vodě mnohonásobně vyšší a plovací pohyby tepelné ztráty urychlují.
  • Tři stupně omrzlin:
   1. stupeň – kůže je bílá, chladná a necitlivá. Příčinou je stažení drobných cév, dochází k otoku. Vzniku omrzlin předchází palčivá bolest. Po zahřátí nastává úplné uzdravení, trvale může přetrvávat místní přecitlivělost k chladu. 2. stupeň – projevuje se puchýři a fialovým zbarvením kůže, puchýře se objevují za jeden až tři dny. Tento stupeň omrzlin je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při prvním stupni a nevratným poškozením při třetím stupni. 3. stupeň – po několika dnech se projevuje úplným ztvrdnutím a necitlivostí postižené části těla. Po infekci vzniká vlhká gangréna.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.helago.cz
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková a HELAGO.CZ

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.