TV program Osobní program  
pátek 10. 7. 2009
13:35 ČT1

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Dna

Přibližně u desetiny obyvatel České republiky se objevuje zvýšená koncentrace kyseliny močové v krvi. Jedním z hlavních projevů tohoto stavu je pak onemocnění známé jako dna. K tomuto běžnému typu artritidy dochází, pokud se příliš velké množství kyseliny močové usazuje ve tkáních. Jehličkovité krystaly této kyseliny mohou jako skutečné jehly pronikat do kloubů a vyvolávat velmi nepříjemné záněty. MUDr. Jiří Pešina vám v tomto vydání Domácího lékaře vysvětlí, jaké jsou příčiny tohoto onemocnění, jak je lze poznat, koho nejčastěji postihuje, jaká je prevence i kdy již zajít k lékaři.

 • Slovníček:
  • Artritida
   Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány. Snižuje kvalitu života nemocných a zkracuje délku jejich života v průměru o šest let. Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje asi jedno procento populace, často se projevuje již v mladém věku.
  • Asymptomatická hyperurikémie
   Zvýšená koncentrace kyseliny močové v krvi, ale pacient nemusí mít jakékoliv obtíže.
  • Dna
   Uratická artritida, lidově podagra, pakostnice, gicht. Metabolické onemocnění kloubů způsobené poruchou metabolizmu a vylučování močové kyseliny, která se pak v podobě drobných krystalků ukládá do kloubů i dalších vnitřních orgánů a poškozuje je. Příčina není zcela jasná, ale svou roli sehrávají dědičné vlivy. Někdy se kyselina močová hromadí při poruše ledvin nebo při velkém rozpadu buněk, například při léčbě zhoubných krevních chorob (sekundární dna). Klasickým projevem dny je dnavý záchvat, který vzniká především v noci, většinou na kloubu palce u nohy. Obvykle bývá postižen jeden kloub, který je zarudlý, silně bolí a otéká. Záchvat trvá až do rána, někdy však i několik dnů. Opakované záchvaty jsou méně intenzivní, ale vedou k trvalejšímu poškození kloubů. Méně často bývá postižen kloub kolenní, ramenní nebo klouby ruky. U chronické dny se objevuje i postižení dalších orgánů. V léčbě se užívají antirevmatika a léky zasahující do metabolismu a vylučování močové kyseliny – antiuratika. Důležitou složkou léčby je dieta omezující množství jídla a chudá na purinové látky, s absolutním zákazem pití alkoholu. Z výživy nutno vyloučit například sardinky, vnitřnosti, játra, mořské ryby, čokoládu, luštěniny.
  • Kyselina močová
   Výsledný produkt metabolizmu látek označovaných jako puriny. Organizmus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu urikázy, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku toho se kyselina močová hromadí v krvi a tkáních, kde nakonec krystalizuje.
  • Tofy
   Uzlovitá ložiska obsahující krystaly kyseliny močové, která se tvoří při dlouhém onemocnění ukládáním krystalků do kloubní chrupavky a do tkání v okolí kloubu. Lékaři toto stádium označují jako chronickou tofózní dnu.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.helago.cz
 • Obor: Svaly, klouby, nervy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková, Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč a HELAGO.CZ

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.