TV program Osobní program  
čtvrtek 12. 7. 2012
15:20 ČT2

Paraziti

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy (2007). Režie M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

O prázdninách se často slevuje z přísné hygieny. Není proto divu, že si můžeme domů přivést některé parazity, jako jsou vši nebo svrab. Na zavšivení bychom měli kupodivu myslet při výskytu zánětlivých a hnisavých projevů ve vlasech, za ušima, na trupu, případně i v krajině tříselné. Onemocnění způsobuje nejen veš dětská, ale i veš šatní a veš muňka. Svrab zase poznáte podle úporného svědění, které se stupňuje zejména v noci na lůžku a při prohřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu – na kůži pak jsou viditelné narůžovělé, několik milimetrů dlouhé chodbičky zákožek. MUDR. Jiří Pešina vám v tomto vydání Domácího lékaře poradí, jak parazity poznat, jak je odstranit i jak se před nimi chránit.

 • Slovníček:
  • Veš
   (latinsky Anoplura) jsou podřádem bezkřídlého hemitabolicky parazitického řádu hmyzu phthiraphtera. Je známá veš šatní, veš muňka a veš dětská. Vši parazitují na těle savců a živí se krví svého hostitele. Vši jsou celosvětově rozšíření, je známo asi pět set druhů v České republice se vyskytuje dvacet šest druhů. Velikost všech zástupců se pohybuje mezi 0,4 - 6,5 milimetry. Veš dětská (Pediculus capitis) se vyskytuje především ve vlasech dětí, může však napadat všechny věkové kategorie. Na rozdíl od vši šatní, jejíž výskyt je vázán na dobrovolnou nebo vynucenou nízkou úroveň osobní hygieny, veš dětská se vyskytuje ve všech sociálních vrstvách obyvatelstva, rozvojových i vyspělých států celého světa, bez ohledu na podmínky a úroveň hygieny v niž lidé žijí. Veš dětská odolává všem běžným hygienickým úkonům jako je česání a mytí vlasů za použití normálních šampónů. K jejímu hubení musí být používány vybrané bezpečné insekticidy vhodné k aplikaci do vlasů. Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, výjimečně může tento úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však škola a její pedagogičtí pracovníci. Mrtvé a horečkou postižené hostitele vši v rozmezí jednoho dne opustí.
  • Zákožka svrabová
   (Sarcoptes scabiei L.) je roztoč, který způsobuje onemocnění zvané svrab. Jedná se o ektoparazita z čeledě Sarcoptidae, který žije ve svrchních vrstvách kůže, kde si vrtá chodbičky a živí se tkáňovým mokem. Sarcoptidae je čeleď drobnohledných roztočů cizopasících v kůži savců i člověka. Mají kousací ústní ústrojí opatřené silnými klíšťkami. Vývoj od vajíčka přes larvy a nymfy se uskutečňuje v chodbičkách v kůži hostitele. Zákožky jsou asi 0,3 až 0,4 mm velké, samečkové jsou menší, skoro kulovití. Samičky si vyvrtávají v lidské pokožce chodbičky, v nich kladou 20 až 30 vajíček, ze kterých se líhnou larvy. Samička denně vyvrtá chodbu v délce 0,5 až 3 mm. Nákaza se projevuje hlavně tam, kde je jemná pokožka (mezi prsty rukou, na břiše, na prsou apod.), nikdy však na obličeji nebo na krku. Vrtání chodbiček vyvolává na postižených místech nesnesitelné svědění. K nákaze dojde nejčastěji tělesným stykem s nakaženou osobou. Známo je devatenáct rodů a asi sto druhů. Druh Notoedres cati cizopasí u koček. Další druhy žiji v kůži hlodavců, netopýrů a jiných hostitelů. Zákožka svrabová způsobuje v rozvojových zemích nejrozšířenější parazitární kožní chorobu.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.helago.cz
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková, Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč a HELAGO.CZ

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1827

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.