TV program Osobní program  
pátek 3. 4. 2009
13:30 ČT1

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Bodnutí hmyzem

V létě, nejkrásnějším a nejteplejším ročním období, nám velmi často hrozí pobodání od vos, včel, sršňů a jiného dotěrného hmyzu. Z této poměrně banální záležitosti se však může stát i kritická situace končící dokonce náhlou smrtí. Po bodnutí hmyzem ale zůstává v naprosté většině případů jen malá ranka, spojená s nepříjemně palčivým pocitem a přechodným zčervenáním a otokem. MUDr. Jiří Pešina nám v tomto pokračování Domácího lékaře ukáže, jak odstranit žihadlo, pokud zůstalo v ráně, jak zmírnit otok, či jak zachránit život při vosím bodnutí do jazyka nebo hltanu.

 • Slovníček:
  • Anafylaktický šok
   Prudká reakce senzibilizovaného organismu po novém kontaktu s původním antigenem, který rychle a v dostatečném množství pronikl do krevního oběhu. Vazba antigenu s protilátkou vede k uvolnění histaminu a jiných látek. Anafylaktický šok u člověka probíhá za příznaků oběhového selhání. Prudká imunitní reakce způsobená vniknutím cizí bílkoviny do organizmu. Jeho předpokladem jsou specifické protilátky IgE a jeho zhoubnými nástroji je náhlé uvolnění velkého množství histaminu i dalších, pomaleji, ale toxicky účinných látek. Závažnost šokového stavu spočívá v náhlém povolení cévních stěn a ve zvýšení jejich propustnosti; dojede v přesunu tekutiny z cév do střeva, do podkoží. Krevní tlak se zhroutí. Často se připojí zúžení průdušek a klesne zásobení kyslíkem.
  • Antihistaminika
   Syntetické látky rušící některé účinky histaminu v organismu. Vytěsňují histamin z některých míst jeho působení, například ruší jeho účinek na cévy. Antihistaminika mají také tlumivý vliv na CNS a tlumí zvracení. Používají se především u některých alergických onemocnění, například při senné rýmě, kopřivce.
  • Histamin
   Zásaditá organická látka, která působí jako mediátor některých nervových spojů a v lékařství se podílí na vzniku alergií. Má silné vazodilatační účinky a podporuje sekreci žaludečních šťáv.
  • Hmyzí jed
   Obsahuje toxiny, které v místě bodnutí či kousnutí vyvolávají pálení, svědění a otoky. Některý hmyz kouše proto, aby získal krev pro svou výživu – například ovádi, mouchy, komáři a klíšťata, jiné druhy hmyzu bodají většinou jen tehdy, cítí-li se ohroženi, jako vosy, včely a sršni. Pravděpodobnost, že dostanete žihadlo, když kolem vás poletuje vosa či včela, zvýšíte tím, že máváte a oháníte se rukama nebo máte pestré šaty, voníte parfémem či právě jíte sladké a lepkavé jídlo.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.somso.de
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková, model člověka poskytnul SOMSO
 • Videozáznam: přehrát on-line [RealMedia]
  Videozáznam: přehrát v plné kvalitě

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.