Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy (2007). Připravil M. Hanzlíček
Krční páteř
Nejčastějším projevem potíží s páteří je „bolest za krkem“, která souvisí s přetížením šíjových svalů. Bolest nastává zejména při špatném držení těla – šíjové svaly totiž přebírají velkou část zátěže, která správně náleží mezilopatkovým svalům a svalům na přední straně krku. Asymetrické přetěžování určitých tělesných partií vede nejen k problémům svalovým, ale může způsobit i předčasnou artrózu vzhledem k nepřiměřenému přetížení kloubů. Abychom potížím předešli, měli bychom především dbát na vybudování tzv. svalového korzetu páteře. V tomto pokračování Domácího lékaře MUDr. Jiří Pešina ukáže alespoň ty nejjednodušší terapeutické cviky a zároveň poradí, jak provádět každodenní činnosti, jako je stlaní, praní, či žehlení tak, abychom si krční páteř šetřili.
Slovníček:
Co může způsobit špatný stav krční páteře * Bolesti hlavy – šíjové svalstvo se upíná v týlní oblasti, čímž se ovlivňují pocity, které máme v oblasti hlavy.
* Závratě – zvyšování napětí šíjových svalů může ovlivnit oblast podílející se na vnímání rovnováhy (zhoršené zásobování příslušného cévního okrsku), často je tento stav spojen až s pocitem na zvracení.
* Odraz stresové reakce – v oblasti šíje se důsledky stresu (stačí i zvýšená pracovní zátěž, trvající dva týdny) ve fyzické podobě projeví nejdříve, jako třeba „ztuhnutí“.
* Kolísavost krevního tlaku – roli tu sehrává uložení tlakových čidel v oblasti krku, je to ale i spojitá nádoba se vznikem stresové reakce, případně rozvojem deprese. Odstraněním příčiny, tedy normalizací stavu krční páteře, tak můžeme zabránit i zbytečnému užívání léků na snížení tlaku.
Na témata televizního Domácího lékaře pravidelně navazuje rozhlasový Rodinný lékař. Na dotazy diváků a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.