TV program Osobní program  
středa 6. 9. 2006
15:50 ČT1

Domácí lékař aneb Nic není jen tak...

PST4:3  
Stopáž: 5 minut
Rok výroby: 2006
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Unavené oči

Z různých studií vyplývá, že člověk mrkne každých pět až deset sekund, avšak během soustředění, jak například bývá při práci s počítačem, se tato frekvence sníží na jeden až dvakrát za minutu. To znamená, že se slzný film neobnovuje dostatečně často. Navíc při práci zblízka se oční čočka akomoduje pomocí očního svalu. Pokud je tento sval neadekvátně dlouhodobě namáhaný, může časem dojít k únavě očí. Většina osob si pak stěžuje na příznaky unavených očí a na pocit zvýšení namáhavosti očí. MUDr. Pešina nám v tomto pokračování Domácího lékaře poradí, jakým způsobem symptom unavených očí odstranit.

 • Slovníček:
  • Čočka
   Úlohou čočky je podobně jako u rohovky účast na zaostřování obrazu v oku. Čočka zaostřuje obraz tím, že mění svůj tvar. Tato schopnost akomodace na umožňuje zaostřovat na různé vzdálenosti.
  • Duhovka
   Je pigmentovanou částí oka. Existence různých barev očí je způsobena rozdílným obsahem melaninu, hnědého pigmentu, v duhovce. Ve středu duhovky je okrouhlý otvor pupila (zornice). Duhovka reguluje množství světla, které pronikne do oka. Za jasného světla se zornice stáhne a propustí tak méně světla, a naopak, ve tmavším prostředí se zornice rozšíří a umožní proniknutí většího množství světla.
  • Oko
   K vnějším strukturám oka patří oční víčka, řasy, zornice a duhovka. Funkcí víček je ochrana a lubrikace oka a roztírání slz při každém mrknutí. Při vniknutí cizího tělesa do oka nastane sekrece velkého množství slz ze slzné žlázy, kterými se cizí těleso vyplaví. Blízko vnitřního koutku je na dolním víčku malý otvor zvaný punctum lacrimale, jenž slouží k odvádění slz. Podobný, ale menší otvůrek, se nachází i na víčku horním. Pohyb víček při obnovování slzné vrstvy pohání slzy směrem k otvoru v dolním víčku, odkud jsou odváděny do slzného vaku a poté do nosní dutiny.
  • Rohovka
   Před pigmentovanou duhovkou se nachází transparentní rohovka. Ta napomáhá zaostření procházejícího světla na sítnici a je protkána hustou sítí nervů. Kontaktní čočky se přikládají na povrch rohovky a mohou jej snadno poškodit. Obnova rohovkového epitelu je však několikrát rychlejší než obnova epitelu pokožky a tak se rohovkový epitel opraví během 24 hodin. Rohovka je jednou z mála tkání, které nemají krevní zásobení a spoléhá se proto na atmosférický kyslík.
 • Odkazy: www.visine.cz, www.somso.de
 • Obor: Hlava, ústa, oči, uši
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Šárka Speváková, Zita Drdová, Jiří Pešina, Jaromír Herskovič, Jindra Juna, Martin Kubala, Martin Hanzlíček

  Pořad vznikl za podpory společnosti Pfizer
 • Videozáznam: přehrát on-line [RealMedia]
  Videozáznam: přehrát v plné kvalitě [RealMedia 1 Mb/s]

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1809

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.