O pořadu

Klikněte pro větší obrázek Na obrazovku České televize vstupuje jeden z nejúspěšnějších britských pořadů posledních let. Jeho autorem a aktérem je mladý a velmi charismatický muž jménem Derren Brown. Lidé se obvykle ptají, zda jde o autora známé „Šifry Mistra Leonarda“, ale jde o pouhou podobnost jmen. Derren byl v Británii slavný daleko dříve, než „Šifra“ spatřila světlo světa. Své senzace neopírá o fabulace a předpoklady, ale o znalost lidských povah a především o svůj jedinečný bleskurychlý úsudek.

Derren Brown absolvoval práva, ale už během studií vystupoval jako kouzelník v různých klubech. Od útlého mládí se zajímal o karetní triky: už v šestnácti chodil na „pozorování“ do kasin. Tento svět ho fascinoval natolik, že se postupně stal mistrem karetních kouzel. Dnes, kdy má na televizní stanici Channel 4 svůj vlastní úspěšný pořad, je jeho působnost mnohem širší. Ačkoliv „klasických“ kouzelnických kousků se nezříká – a s potěšením vás třeba třikrát během krátké chvíle dokáže okrást, aniž byste cokoli tušili – je jeho specialitou „čtení myšlenek“ a nejrůznější manipulace mysli. Derrenovi zkrátka nelze odolat: dostane z vás i to, co nevíte.

Klikněte pro větší obrázek Zatímco běžný kouzelník trénuje rychlost pohybů, Derren dovedl k perfekci rychlost úsudku. Vystupuje po celé Británii, a to téměř obden. O jeho osobním životě není známo prakticky nic víc než to, že velmi rád maluje a že chová papoušky. „Lidé se mě často ptají,“ říká Derren Brown, „zda mohou být mé schopnosti vědecky otestovány. Odpověď zní NE, protože nejde o psychickou schopnost, je to svým způsobem věda, psychologický trik. Podmínky určuji já, takže ti, kdo by mě zkoušeli, by byli vlastně sami zkoušeni…“