Obezita – novodobá metla lidstva. Američtí vědci teď přišli s převratným lékem. Na rozdíl od ostatních preparátů neomezuje chuť k jídlu ani neurychluje spalování. Tukové buňky prostě ničí.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA: lék proti obezitě
Obezita – novodobá metla lidstva. Výzkumný tým z amerického Texasu teď možná přišel s převratným lékem. Na rozdíl od dosavadních preparátů neomezuje chuť k jídlu ani neurychluje spalování. Tukové buňky prostě ničí.

Kolumbie: potkani odminují
Kolumbie patří kvůli povstalcům a drogovým gangům mezi země s největším počtem nášlapných min. Tamní vědci se k hledání výbušnin snaží vycvičit potkany. Pyrotechnické komando má navíc netradiční tělesné strážce – kočky.

Kanáry/Havaj: sopky
Kanárskému ostrovu El Hierro nahání hrůzu erupce podmořské sopky. Decimuje hejna ryb a odrazuje turisty. Rybolov a cestovní ruch přitom místní živí.

krátce
S blížícími se Vánocemi nabírají fronty v obchodech hrozivých rozměrů ? a to jak u pokladen, tak u zkušebních kabinek. Řešením je interaktivní 3D zrcadlo. Zákazník v něm hned vidí, jak v tom kterém modelu vypadá, aniž by si ho musel zkoušet. Stačí si vybrat z nabídky a kombinace augmentované reality a detektorů pohybu pak zařídí zbytek.

Na vzhledu totiž záleží. Američtí psychologové zjistili, že lidé s nějakým znaménkem nebo jizvou dopadají u pracovních pohovorů daleko hůř. Výběrčí se ? ať chce nebo ne ? soustředí na onen defekt a neposlouchá. Čím míň si pak z rozhovoru pamatuje, tím horší je šance uchazeče na přijetí.

Australští vědci poprvé zmrazili miliardy spermií a embryonálních buněk korálů Velkého bariérového útesu. Banka má sloužit k obnově unikátního ekosystému, až se podmínky u australských břehů zlepší. Korály na Velkém bariérovém útesu totiž vymírají kvůli oteplujícímu se oceánu.

Austrálie: nemocné korály
A v Austrálii ještě zůstaneme. Korálové útesy totiž představují velmi křehkou část podmořského světa. Kromě člověka je ohrožují různé nemoci. Podmořští biologové teď při jejich rozpoznávání používají rychlou metodu známou spíš z lidských ordinací.

Thajsko: krokodýli v Bangkoku
Thajci sčítají škody po několikaměsíčních záplavách. Komplikují jim to ale nezvaní návštěvníci, které voda přinesla až na předměstí Bangkoku – krokodýli. Vláda zřídila speciální odchytové teamy, jejich práce ale není vůbec jednoduchá.

Francie: létající architekti
Nová výzva pro architekty a stavitele: pomáhat by jim mohly bezpilotní multikoptéry. Jak práce takových robotů vypadá, ukázali vynálezci na výstavě ve francouzském Orleansu. „Letecká architektura“ vyvinutá ve Švýcarsku funguje zatím jen v miniaturní podobě.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST