Staré město a tramvajové troleje nejdou dohromady. Řešením jsou soupravy, které troleje nepotřebují. Jak se osvědčily v Bordeaux, uvidíte v novém dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Belgie – Před Vánoci jsme vám v Prizmě přinesli reportáž ze semifinále soutěžního projektu Expedice Mars 2010 a slíbili jsme, že se letos podíváme i na finále, které probíhá každý rok v Evropském kosmickém centru v Belgii. A slib plníme. Na silvestra ráno se z čtyřdenního výcviku kosmonautů, který vyvrcholil simulovaným letem raketoplánu, úspěšně vrátila hlavní i záložní posádka. A s nimi přijel i štáb České televize.

Karibik – Koloniím korálů po celém světě se daří hůř a hůř. O tom jsme vám už v magazínu Prizma říkali mnohokrát. Například v Karibiku ale za odumírání korálů nemůže znečištění nebo přehřívání oceánů – na vině jsou tentokrát globální klimatické změny.

Indonésie – Alternativní zdroje energie hýbou světem. V Indonésii se soustředí na výrobu elektřiny z geotermálních zdrojů. Nejdál došli v oblasti města Kamojang v západní části Jávy. Stojí tu řetězec moderních elektráren a připravuje se jeho další rozšíření.

USA – Solární panely vysázené na polích a loukách ? to je stinná stránka využívání energie ze Slunce. Jak to udělat, aby fotovoltaické elektrárny více plodily a aby se v krajině tolik neroztahovaly? Takovou otázku si položili vědci v Massachusetském technologickém institutu. A vynalezli trychtýř. Samozřejmě nanotechnologický.

Francie – Francouzské Bordeaux se potřebuje udržet na seznamu památek Světového kulturního dědictví. A dělá pro to všechno možné. Pomáhá mu v tom i moderní technika. Aby například radní ulevili dopravě a fasády domů přitom nehyzdily tramvajové troleje, zavedli ve městě nové tramvaje, které už zadrátované ulice k provozu nepotřebují.

Sierra Leone – Přírodní rezervace Tacugama je útočištěm pro šimpanze v africké Sieře Leone. Žije jich tady víc než stovka. Někteří z nich osiřeli, jiné chytli lovci na prodej. Majitelé rezervace připravují šimpanze znovu na život ve volné přírodě. Ale hlavně je chtějí zachránit před vyhynutím.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST