Švábi patří mezi nejméně oblíbené členy živočišné říše. Přitom by lidstvo mohli naučit, jak se bránit proti odolným bakteriím.

Obsah dílu

Přehrát vše

Itálie: Stovky přírodních pramenů, řek a jezer poskytují po staletí italským městům téměř nekonečnou zásobu pitné vody. Přesto jsou Italové pokud jde o vodu velmi vybíraví. Podle mezinárodních statistik jsou právě oni největšími konzumenty balené vody v Evropě. Stejně jako v České republice, i tady se snaží prosadit ekologičtější a levnější ?kohoutkovou?.

Kréta: Archeologové na řeckém ostrově Kréta objevují stále nové informace o historickém období zvaném Doba temna. Centrem vykopávek je starověké město Eleutherna. Podle legendy se blízko něj narodil bůh Zeus. Možná i to pomohlo a mnohé tisíce let staré stavby jsou zde dodnes neporušené. Kréta je tak rájem pro archeology.

Zimbabwe: Virus HIV, způsobující zatím nevyléčitelnou nemoc AIDS, představuje v Africe jeden z hlavních problémů. Výdaje za léčbu, péče o nemocné a sirotky odčerpávají značné prostředky z napjatých státních rozpočtů. Nemoc některé africké země doslova decimuje. Přitom prý může pomoct desetiminutová snadná operace – obřízka.

Izrael: Izraelští inženýři vymysleli speciální přístroj, který pomáhá paraplegikům postavit se znovu na nohy. Tvůrci říkají, že má potenciál změnit životy těžce postižených a to nejen po fyzické stránce, ale i po té emocionální. Může prý přispět k celkovému zlepšení jejich zdraví a dodat jim sebedůvěry.

Velká Británie/Pákistán: Britskými nemocnicemi už delší dobu obchází strašidlo tzv.superbakterií, tedy zákeřných mikroorganismů, na které běžně dostupná antibiotika nestačí. Vědci ale teď při hledání možného zdroje účinné protilátky proti této hrozbě narazili na jednoho nečekaného spojence z říše hmyzu. Asi byste neuhodli na jakého.

Itálie: Italové jsou si jistí, že právě jejich jídelníček je ten nejlepší na světě. Snaží se o tom přesvědčit celý svět, a zdá se, že se jim to daří. Středomořská kuchyně totiž míří na seznam takzvaného nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se podívat, co o středozemní kuchyni soudí odborníci.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST