Sklárna v Květné. Cizinci opravují židovský hřbitov v Holešově. Archeologové a obchvat. Černé skládky na Hané. Podplav pro ryby. Divadlo JAMU finišuje. Hydrokynetické fontány. Blansko čeká na turisty. Vlněna se může zbourat

Sklárna v Květné
Sklárna v Květné jede naplno. Jen letos přijala padesát zaměstnanců a do konce roku počítá s dalšími dvaceti. Přitom přesně před deseti lety se na několik měsíců zavřela. Tradiční výrobce skla pak dlouho bojoval o přežití. Na začátku loňského roku mu dokonce hrozil konkurz. Kritickou situaci zvrátil až nový majitel.

Cizinci opravují židovský hřbitov v Holešově
Židovský hřbitov v Holešově na Kroměřížsku po roce opět obsadili mladí dobrovolníci z celého světa. Tradiční brigáda, která památku pomáhá udržet v důstojném stavu, se koná u příležitosti festivalu Týden židovské kultury.

Archeologové a obchvat
Archeologové našli na trase budoucího obchvatu Znojma důkazy historického osídlení. Lidé se tam zřejmě kvůli blízkosti pramenů vody usídlili několikrát v historii, poprvé už v neolitu. Objevené zásobní jámy ukrývaly keramiku i kostry zvířat.

Černé skládky na Hané
Ivanovice na Hané trápí černé skládky. Ty se v okolí města pravidelně objevují na stále stejných místech. Jejich likvidaci platí radnice, která přitom občanům nabízí možnost odnést odpady do sběrného dvora.

Podplav pro ryby
Život v tuzemských řekách a rybnících přehledný jako na dlani ? to je smysl finišujícího projektu Živá voda v Modré u Velehradu. Jeho součástí bude i unikát ? procházka v proskleném tunelu v úrovni dna rybníku. Projekt za bezmála 30 milionů korun zaplatí evropské fondy a fond československé přeshraniční spolupráce.

Divadlo JAMU finišuje
Už za dva měsíce se pro diváky otevře nové brněnské Divadlo v Orlí ulici. Hudebně-dramatická laboratoř, která bude doslova nacpaná nejmodernější technologií, bude hlavně sloužit studentům Janáčkovy akademie muzických umění, ale taky komerčním účelům. Pojďte se s námi podívat, jak stavba finišuje.
Hydrokynetické fontány

Unikátní pohyblivé kamenné fontány jsou teď k vidění v havlíčkobrodském muzeu. Vystavuje je tam František Svátek, sochař, který využívá vodu k rozpohybování těžkých kamenů. Lidé na výstavě hlasují, která z fontán by mohla ozdobit město.

Blansko čeká na turisty
Komentované prohlídky Blanska. Služba, kterou už dva měsíce nabízí tamní informační centrum. Zatím ale zdaleka neplní očekávání. O takzvané procházky městem totiž dosud neprojevil zájem jediný turista.

Vlněna se může zbourat
Bývalý tovární areál Vlněny v centru Brna se může celý zbourat. Snaha zachránit jeho nejhodnotnější část jako památku ztroskotala. Ministerstvo kultury zamítlo návrh na zařazení paláce z 19. století na seznam památek. Investor přitom demolici zchátralých budov odkládá, na plánovanou rozsáhlou přestavbu nemá peníze.

Bourání vojenských baráků na Pálavě
Tři budovy, které v 80. letech využívala armáda, nechala ze svého území odstranit CHKO Pálava. Zchátralé a nevyužitelné objekty ležely v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000 a hyzdily okolí. S nechtěným dědictvím po armádě se dodnes vyrovnává také Správa Národního parku Podyjí.

Netopýři
Tajemné šumění křídel a podivné pískání. Pokud jste obyvateli velkých domů s objemnou půdou, pak právě tyto zvuky možná v noci slyšíte. V letních měsících totiž v takových prostorách hnízdí netopýři.

Koňské stezky
Jezdecká turistika jako tahák Vysočiny. Kraj nechal vyznačit téměř tisíc km takzvaných hipotras a na nich vznikly během posledních dvou let i stanice pro koně a turisty. Právě o cestování v sedle je na Vysočině velký zájem.

Burčák jede
Téměř o týden dřív než loni začali prodejci na jižní Moravě nabízet první letošní burčák. Symbolicky tak zahájili sezónu vinobraní. V pohotovosti jsou už i kontroloři zemědělské inspekce, kteří na kvalitu burčáku pravidelně dohlížejí.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2012
 P ST