Dvojí život Veroniky

Zrcadlový příběh dvou hudebně nadaných dívek. Polsko-francouzský film (1991). Hrají: I. Jacobová, P. Volter, H. Gryglaszewská, J. Gudejková, K. Jedrusiková, A. Bardini, W. Kowalski a další. Režie Krzysztof Kieślowski. V polském a francouzském znění s titulky.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Režisér Krzysztof Kieślowski patří mezi nejvýznamnější tvůrce světového filmu. Nejdříve zaujal svými pronikavými dokumenty o všedních profesích, po hraném filmu Amatér, v roce 1979, se stal vedoucí osobností polského „kina morálního neklidu“, které poukazovalo na rozpory mezi hlásanou ideologií a skutečným stavem věcí. Do tohoto období patří i jeho snímky Náhoda, Bez konce. V druhé polovině osmdesátých let realizuje Dekalog, ojedinělý seriálový projekt volně inspirovaný částmi starozákonního náboženského Desatera. V jeho rámci vznikly Krátký film o zabíjení a Krátký film o lásce, jež mu přinesly mezinárodní proslulost a možnost natáčet ve Francii. V té době hledá univerzálnější témata a stává se významným evropským tvůrcem. Postupně natáčí Dvojí život Veroniky, a pak trilogii Tři barvy: Modrá, Bílá, Červená, volně inspirovanou barvami francouzské trikolory a hesly Velké francouzské revoluce. Po jejich realizaci se Krzysztof Kieślowski stahuje do ústraní a umírá ve věku nedožitých 55 let (27. 6. 1941 – 13. 3. 1996) na následky opakovaného srdečního infarktu.

Ve filmu Dvojí život Veroniky „zrcadlový“ příběh vypráví o osudech dvou identických dívek, ze dvou různých evropských měst. Jedna Polka, druhá Francouzka. Obě jsou stejně staré, obě jsou levačky, s hudebním talentem. Působivý příběh plný tajemnosti režisér dokáže strhujícím způsobem vyprávět obrazem, jen s minimem dialogů. Až mysticky osudový náboj mu dodává hudba stálého spolupracovníka skladatele Zbigniewa Preisnera (vnitřní svět žen podává v krásných mollových tóninách, zatímco realita má spíše durové akordy). Důležitá přitom zůstává filmová kamera Sławomira Idziaka, s důrazem na detail i barevné ladění. Dvojroli pochybami zmítané Veroniky působivě ztvárnila francouzská herečka Irene Jacobová. Film získal řadu zahraničních ocenění.

* 27. 6. 1941

† 13. 3. 1996


Originální názevLa Double vie de Véronique
Stopáž94 minut
Rok výroby 1991
 T 4:3
ŽánrFilm