Záznam mezinárodního multimediálního hudebně-dramaticko-tanečního představení, které vychází z bájí a legend Těšínského Slezska. Hraniční řeka Olše (Olza) zde symbolizuje spojení české, polské, slovenské a židovské kultury.
Námět a hudba L. Wronka. Účinkují: D. Uličník, M. Rezková, O. Lounová, M. Cerman a další. Hraje Lewron Orchestra. Scéna M. David. Choreografie J. Staniek. Režie L. Adamík. Režie televizního záznamu Jacek Dybowski.

Olza je velký multimediální projekt, který zatím v našich podmínkách nemá obdobu a jeho premiéra byla spojována s prvním výročím vstupu České republiky, Polska a Slovenska do Evropské unie. Koncert se konal na místě dnes již neexistujícího mostu pro pěší mezi Českým Těšínem a polským Cieszynem. Jeho obnovení je v současnosti záměrem reprezentace obou měst. Samotný koncert probíhal na scéně, která překlenuje hraniční řeku Olzu a diváci seděli po obou stranách řeky. Projekt Olza vychází z bájí a legend Těšínského Slezska. Název projektu "Olza" evokuje místo konání a navíc hraniční řeka (česky Olše) má zde symbolizující význam jako spojující prvek několika kultur - české, polské, slovenské a židovské. Tento kulturní a lidský fenomén tvořil autentickou enklávu uprostřed Evropy. Autor díla, Lešek Wronka, autenticky a s využitím současného zvuku a moderních hudebních postupů, vyjádřil celý charakter krajiny kolem Olzy. Navíc pracuje s nářečím "po naszymu" jako univerzálním prostředkem, který má silnou emocionální hodnotu. Celého projektu se účastnilo zhruba 50 umělců, hudebníků, tanečníků a zpěváků. Tento koncert měl i politicko-společenské vyznění a zároveň je signálem, že sjednocení Evropy neniveluje kulturní tradice a zvyklosti jednotlivých zemí a regionů.

Napište nám