Gene Kelly v hlavní roli klasického muzikálu s hudbou George Gershwina, oceněného šesti Oscary. Americký film.
Dále hrají: L. Caronová, O. Levant, G. Guetary, N. Fochová, E. Borden a další. Režie: Vincente Minnelli.

Scénář: Alan Jay Lerner.

Režie: Vincente Minnelli.

Kamera: Alfred Gilks; (balet) John Alton.

Hudba: George Gershwin.

Hudební aranžmá a řízení: Johnny Green, Saul Chaplin.

Výprava: Cedric Gibbons, Preston Ames.

Kostýmy: Orry-Kelly; (bál umělců) Walter Plunkett, (balet) Irene Sharaffová.

Střih: Adrienne Fazanová.

Choreografie: Gene Kelly.

Zvláštní efekty: Warren Newcombe.

Produkce: Arthur Freed.

Hrají:

Gene Kelly (Jerry Mulligan), Leslie Caronová (Lise Bouvierová), Oscar Levant (Adam Cook), Georges Guetary (Henri Baurel), Nina Fochová (Milo Robertsová), Eugene Borden (Georges Mattieu), Martha Bamattreová (Mathilde Mattieuová), Mary Jonesová (stará tanečnice), Ann Codeeová (Therese), George Davis (Francois), Hayden Rorke (Tommy Baldwin), Paul Maxey (John McDowd), Dick Wessel (Ben Macrow).

Film získal celkem šest Oscarů (nejlepší film, původní scénář, barevná kamera, hudební aranžmá, barevná výprava, barevné kostýmy) a ještě byl ve dvou kategoriích nominován (nejlepší režie, střih). Gene Kelly dostal zvláštního Oscara za "všestranný talent a vynikající výsledky na poli filmové choreografie".

Nápad spojit hudbu George Gershwina s nějakým příběhem a natočit ho jako muzikál se údajně zrodil v hlavě producenta Arthura Freeda a byl nadšeně podporován skladatelovým bratrem Irou Gershwinem. Divadelní autor a textař Alan Jay Lerner napsal příběh amerického vojáka, který po válce zůstane v Paříži, aby studoval malířství, a zamiluje se do francouzské dívky Lise. Všichni se shodli na tom, že hlavní roli Jerryho Mulligana nemůže vytvořit nikdo jiný než Gene Kelly. Pro úlohu Lise byla vybrána Cyd Charisseová, která však během přípravných prací zjistila, že je těhotná. Přes nedůvěru vedení MGM Kelly prosadil jako svoji partnerku tehdy devatenáctiletou Leslie Caronovou, již viděl tančit v jednom divadle na Champs Elysées. Výraznou roli jeho přítele, pianisty Adama Cooka, vytvořil herec a hudebník Oscar Levant, známý jako vynikající interpret Gershwinových skladeb, a postavou Henriho Baurela ve filmu debutoval francouzský revuální zpěvák Georges Guetary. Paříž sice hraje ve snímku mimořádnou úlohu, ale kromě několika celkových záběrů celý film vznikl ve studiích MGM.

Vrcholem snímku se stala závěrečná sedmnáctiminutová baletní sekvence, která ve zkratce rekapitulovala příběh umělce, který v Paříži nalézá, ztrácí a znovu nalézá svoji lásku. Výtvarník Preston Ames, který ve francouzské metropoli studoval, navrhl dekorace, měnící se podle stylů malířů, jež ovlivňují Jerryho tvorbu (Dufy, Rousseau, van Gogh, Toulouse-Lautrec, Utrillo, Manet). Gene Kelly svoji choreografii v této scéně podřídil výtvarnému pojetí. Vytvořil směsici různých stylů, od klasického přes moderní balet až ke stepu; sám to nazýval "syntézou starých forem a nových rytmů". Tak dlouhá taneční scéna nebyla nikdy předtím (ani potom) ve filmu použita a její prosazení nebylo jednoduché. Vedení MGM přesvědčilo až promítnutí úspěšného anglického tanečního snímku Červené střevíčky (1948, r. Michael Powell, Emeric Pressburger), takže schválilo dodatečných půl milionu dolarů na její natočení (zbytek filmu už byl hotov).

Američan v Paříži měl premiéru 9. listopadu 1951 a slavil úspěch u diváků i u odborné kritiky. Ziskem šesti zlatých sošek byl ve své době nejúspěšnějším oscarovým muzikálem (později ho překonaly filmy Gigi a My Fair Lady) a dodnes patří k vrcholům zlatého muzikálového období 50. let.

Stručné profily některých tvůrců a herců:

Vincente Minnelli (1903-1986) - slavný americký režisér. Začínal jako divadelní výtvarník a od poloviny 30. let rovněž režíroval. V roce 1940 ho producent Arthur Freed pozval do Hollywoodu a Minnelli se během několika let stal uznávaným tvůrcem výpravných muzikálů (mj. Sejdeme se v St. Louis, Ziegfeldův kabaret, Pirát, Američan v Paříži, Konečně trhák, Brigadoon, Kismet, Gigi), v nichž hlavní úlohy vytvářely přední hvězdy žánru, jako Gene Kelly, Fred Astaire či jeho tehdejší manželka Judy Garlandová. Režíroval s úspěchem i komedie (Nevěstin otec, Módní návrhářka) a dramatické snímky (Město iluzí, Žízeň po životě). Jednou ve své kariéře získal Oscara (Gigi).

Arthur Freed (1894-1973) - slavný americký producent. Začínal jako textař v revuálních divadelních scénách a s nástupem zvuku byl angažován společností MGM. Na konci 30. let začal pracovat jako producent a velkou měrou se zasloužil o vrcholný rozkvět muzikálu ve 40. a 50. letech. Soustředil kolem sebe nejtalentovanější muzikálové režiséry (mj. Vincente Minnelli, Busby Berkeley, Charles Walters a Stanley Donen) a je podepsán pod řadou klasických filmových děl (Sejdeme se v St. Louis, Yolanda a zloděj, Ziegfeldův kabaret, Pirát, Velikonoční přehlídka, Ve městě, Američan v Paříži, Zpívání v dešti, Konečně trhák, Brigadoon, Gigi a další muzikály). Získal dvakrát Oscara za nejlepší film (Američan v Paříži, Gigi) a jeho celoživotní dílo bylo mj. vyznamenáno Cenou Irvinga G. Thalberga a francouzským Řádem čestné legie.

Gene Kelly (1912-1996) - vynikající americký tanečník, herec, zpěvák, choreograf a režisér. Nejvyššího uznání dosáhl jako hlavní představitel a choreograf přelomového muzikálu Američan v Paříži (1951), který získal šest Oscarů, a jako spolurežisér (se Stanleyem Donenem), choreograf a herec klasického muzikálu Zpívání v dešti (1952). Jako samostatný režisér debutoval důsledně tanečním snímkem bez dialogů Vyzvání k tanci (1954), za který dostal Zlatého medvěda na MFF v Berlíně. Je držitelem čestného Oscara (1951) a získal také Cenu Amerického filmového institutu za celoživotní dílo (1985).

Napište nám