Šumná města

Šumný Tachov

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

V dalším díle oblíbeného diváckého cyklu se svérázný průvodce a básnící architekt David Vávra projíždí v obřím doutníku a po boku generála Windischgrätze krajem, kde historie nepřestává metat své kozelce (2008). Režie R. Lipus

„V dětské písni je válka ještě snesitelná,
jinak je to radost satanova,
lidská činnost, z které bolí hlava.
Bojovali tu s křižáky husité,
město Tachov je kolem dokola
bolestné a křivdou nabité.”

Navštívíme jízdárnu ve Světci…

V době svého vzniku, roku 1861, byla stavba Jízdárny ve Světci na tachovsku jakýmsi zjevením. Autorům architektonického návrhu Vilému Neberhorstovi a Karlu Haberzettelovi se podařilo dokonale skloubit dispoziční účelnost a impozantní podobu jízdárny, kterou podtrhuje pozoruhodný krov s takzvanou lucernou, díky níž byla hala vždy dokonale osvětlena. Uvnitř nechybělo nic potřebné pro bezproblémový chod jízdárny – kovárna s bytem kováře, uhelna, sklady, prostory pro odvoz hnoje se shozem přímo na o poschodí níže přistavené vozy, ani zázemí pro přihlížející publikum, jemuž dominovala honosná knížecí lóže. Komfort měli i samotní jezdci a jejich koně, kterých se do prostor jízdárny vešlo rovné dva tucty. Kdo ví, zda bychom mohli, nebýt originálního architektonického i statického řešení stavby, jízdárnu ve Světci obdivovat i po 150 letech od jejího vzniku. Mnozí odborníci se shodují, že nikoliv.

…kde se setkáme s Alfredem Windischgrätzem

Alfred WindischgrätzPro nějž „člověk začíná teprve baronem!“ a který jakožto podle mnohých pyšný, bezcitný a konzervativní aristokrat započal svou dlouhou vojenskou kariéru na začátku 19. století, kdy byl během napoleonských válek jmenován poručíkem rakouského jezdectva. Roku 1848 patřil k hlavním postavám kontrarevoluce v habsburské monarchii. Jako lídr císařských vojsk úspěšně potlačil červnové povstání v Praze, v říjnu pak zlikvidoval revolucionáře ve Vídni. To jej vyneslo na politický vrchol, kdy dokonce asistoval knížeti Felixovi Schwarzenberkovi při tvoření nové vlády. Následné velitelské přehmaty však Windischgrätze o rok později připravili jak o moc, tak o společenské postavení. Poté se stáhl do ústraní a uražen se ukájel svou pýchou. Poslední roky svého života usilovně spolupracoval s aristokratickou vládní opozicí.

Také vilu lékaře Rudecka v Boru u Tachova

V roce 1925 se rozhodl borský lékař Josef Rudeck pro stavbu reprezentativního rodinného sídla. K realizaci návrhu si přizval tehdy velice žádaného architekta Karla Ernstbergera, který měl s realizací velkých vilových projektů četné zkušenosti. Při navrhování Rudeckovy vily v Nádražní ulici vycházel ze své předchozí práce na stavbě sídla doktora Grosse v Ostrově na karlovarsku. Stejně jako jindřichohradecká vila Emílie Kolínové, kterou můžete vidět v Šumné Kanadě, i ta patřící Josefu Rudeckovi dokonale kombinovala rodinné a pracovní prostory. Rudeckova „domácí” ordinace dokonce disponovala samostatným vchodem. Interiéru dominovalo bohaté vnitřní schodiště s dekorativními sloupovými hlavicemi, které se ve své původní podobě zachovalo dodnes. Zajímavostí jsou také k tradicionalistickým a klasicistním prvkům stavby se mísící, pro tehdejší dobu poměrně běžné, vlivy německé kultury.

A prodoutnáme se těmito místy

Přehrát celý tento díl

Diskuse diváků
 • Filda Es. 2. 8. 2019 14:15

  Děčín je zrovna ošklivé město v neatraktivní severočeské krajině

 • Tana 10. 5. 2019 22:15

  joze plecnik

  dobry den rada by som sa viac dozvedela o Plečníkovej Villa Stadion v Ljublja…

 • Lidka Malá 28. 2. 2017 13:07

  Tenhle pán je genius

  tak jak tento člověk dokáže zřejmě cokoliv zkritizovat, chtěla bych vidět o co se zasloužil …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2008 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje