Maso

Kohout na víně po burgundsku

Coq au vin à la Bourguignonne je osvědčený recept, který uspokojí všechny labužníky bez rozdílu. Klasický příklad, kdy se bílé drůbeží maso snoubí s červeným vínem, obvykle burgundským, jelikož z Burgundska tento recept pochází. Dnes se však můžete setkat jak s nepoživatelným kuřecím masem připraveném na nepitelném víně (u nás většinou s přidáním kečupu!), tak s přehnanou parádou kulinářského šovinismu. Následující je adaptace starého receptu, který původně vyžadoval jednu láhev Pommardu v hrnci (a podle Hugh Johnsona ještě dvě na stole!).

4 porce

1 mladé kuře rozporcované na 4 kusy
3 lžíce másla
100 g anglické slaniny
4 šalotky
1 mrkev
150 g žampionů
2 stroužky česneku
svazek bylinek (bouquet garni – petrželka, bobkový list, tymián)
5 ml vínovice na flambování
láhev červeného vína (nejlépe Rulandské modré či Modrý Portugal)
oříšek másla na zahuštění

Na pánvičce rozpustíme máslo, přidáme nakrájenou slaninu, šalotky a mrkev a vše lehce podusíme dozlatova. Poté přidáme porce kuřete, které ze všech stran osmahneme a flambujeme (t.j. přidáme vínovici a zapálíme). Až se plamen udusí, podlijeme vínem, přidáme žampiony, česnek a bouquet garni a vše dusíme asi 45–60 minut. 

Nakonec ještě zjemníme oříškem másla a podáváme s novými vařenými brambory posypanými čerstvou petrželkou či česnekovými topinkami. Dle chuti přidáme též nakládané cibulky v octě.

Další recepty Celý díl