Osobitý průnik do života a tvorby fotografa, který nám ve svém díle zachoval obraz duše zaniklých usedlostí (2005). Scénář a režie J. Císařovský

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dokument je postaven na dialogu dvou vnitřních hlasů: Zikmunda Reacha, knihkupce, antikváře a fotografa z přelomu 19. a 20. století, a vypravěče ze současnosti. Je založen na konfrontaci dvou lidských příběhů, vyprávěných ve dvou různých časových rovinách, které se navzájem posunují a doplňují. Proplétání cest a hledání obou vypravěčů ukazuje, že minulé události nikdy nejsou záležitostí odbytou jednou provždy, ale že se do našeho života vracejí ve stále nových podobách.

Zatímco nejstarší vrstva příběhu vychází z historicky ověřených fakt, vypravěč ze současnosti balancuje na pomezí reality a snu: série Reachových fotografií se mu na monitoru počítače mění ve zvláštní naléhavé poselství.

Oba vypravěči pátrají po smyslu a významu zvláštního díla hraběte Thuna na pražské usedlosti Cibulka a jejich osudy ukazují, že překročí-li se v přístupu ke světu určitá mez, mění se nejen lidský charakter, ale i skutečnost sama.

Stopáž55 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrDokument