Svět na kolejích

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13  
Sdílet
| Poslat odkaz
Svět na kolejích v tisku

Mezi šotouši a projížděči

Koleje a vlaky potkáváme málem na každém kroku, ale co vlastně víme o světě na kolejích? Žijeme, na rozdíl od našich pradědů, v éře automobilů, a tak desetileté dítě, které jede prvně vlakem, není výjimkou.

Klikněte pro větší obrázek
Pak tu jsou ale statisíce, ne-li miliony lidí, pro které je dráha stále nejpříhodnější přepravní cestou. A spousta těch, pro něž je železnice milovaným koníčkem. Než jsem začal připravovat televizní pořad o železnici a lidem kolem ní, tedy Svět na kolejích, netušil jsem, jak moc jich je. Jedny zajímá nejmodernější technika, druhé historické parní lokomotivy, třetí železniční modely, čtvrtí sbírají jízdenky, pátí staví doma na zahradě železnici. A když se tito lidé někde potkají, zableskne se jim v očích a mluví o jediném, o dráze.

Mašinka na zahradě

Klikněte pro větší obrázek
Tak jsme se štábem našeho pořadu natáčeli u advokáta, který dodnes lituje, že se nestal topičem na parní lokomotivě, a tak si aspoň na své zahradě v Drásově u Brna postavil opravdovou úzkorozchodnou železnici, která vede od jeho rodinného domku na konec zahrady a zase zpátky. Další zas v Polničce na Vysočině vybudoval dětský park, jehož hlavní atrakcí je úzkorozchodná trať, a to i s nádražím a tunelem! Jiní nadšenci opravují staré drezíny a staví jejich věrné repliky, aby je mohli pohánět vlastní silou po kolejích. Zvláštní rodinou jsou pak železniční modeláři. A tušíte, že máme v Česku dokonce celý zámek, který jeden z nich naplnil svými modely a kolejišti? Najdete ho v Trmicích na okraji Ústí nad Labem.

Celebrity ve vlaku

Klikněte pro větší obrázek
A mezi vyznavače železnice patří i některé populární osobnosti, třeba Igor Bareš, Dalibor Gondík, Arnošt Goldflam, Adolf Born anebo Eduard Hrubeš. Posledně jmenovaného kolegu moderátora můžete pravidelně vídat na železničních akcích, jak si tam pro sebe a pro své potěšení natáčí dění kolem. Je prostě šotouš, což není nadávka, ale označení člověka, který má silnou zálibu v železnici. Slovo patrně vzniklo z anglického shoot, tedy střílet či udělat snímek. Takový šotouš totiž neváhá vyvinout jakoukoli námahu, aby vyfotografoval či natočil nějaký vlak anebo lokomotivu. Lidé s touto zálibou se rádi sdružují. O víkendech anebo o dovolených pak společně objíždějí u nás i v cizině taková místa, kde je možné vidět něco pro ně zajímavého. Když to není trať a vlak na ní, vezmou za vděk i tramvají anebo lanovkou. Z logiky věci je jasné, že jejich cílem nebývají právě turisticky oblíbené destinace. Na „Kanáry“ jsou ochotní letět leda tak pod podmínkou, že si projedou tamější tratě.

Deníček dráhaře

Klikněte pro větší obrázek
Ne každý zájemce o dráhu je ovšem šotouš. Jiný je projížděč čili dráhař. V tomto případě jde o člověka, jehož zálibou je projet co nejvíce tratí, a to včetně těch bez pravidelné veřejné dopravy. Zajímají ho i tratě zrušené. Ty si aspoň projde. Kdybyste někoho takového potkali, nechte si ukázat jeho deníček z cest. Stojí to za to!

Kdybych se měl charakterizovat, jsem spíše projížděč, ale díky pořadu Svět na kolejích vlastně i tak trochu šotouš. A zajímá-li vás, co bude v listopadovém vydání našeho pořadu, tentokrát našemu šotoušímu zájmu neušel největší světový veletrh železniční techniky InnoTrans v Berlíně, pražská výstava modelů ve velikostech 0 a 1 anebo dokončení stavby Průjezd železničním uzlem Ústí nad Labem. Doufám ovšem, že náš magazín zaujme nejen šoutouše a projížděče.

Text: Václav Žmolík, průvodce pořadu Svět na kolejích
Foto: Pavel Křepinský
Převzato z týdeníku ČT+

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2009 – P  ST
Žánr: Magazín
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Související pořady