S preclíkem na štítu

Klikněte pro větší obrázekŘekne-li se Kodaň, připomenete si patrně malou mořskou vílu a Hanse Christiana Andersena; právě ten ji vykouzlil ve své pohádce. Chcete-li se Kodaní z dob slavného pohádkáře na chvilku projít, pak pojďte s námi. Pozveme vás na okamžik do jiné pohádky. Jmenuje se O dívce, která šlápla na chléb, ale o proslulý symbol metropole Dánska tak docela nepřijdete, protože hrdinka má hodně společného s pekařstvím, a to se jmenuje U mořské víly! Na firemním štítě se pyšní pořádným preclíkem.

Klikněte pro větší obrázekKodaň na Kavčích horách vyrostla podle představ akademické architektky Svatavy Součkové. „Ze všeho nejdůležitější je ztvárnit atmosféru, ideu, myšlenku doby a místa, kde se příběh odehrává. Proto jsem studovala architekturu severských zemí,“ říká architektka Součková, která už do jedné Andersenovy pohádky v minulosti kulisy navrhla. „Pro Kodaň konce osmnáctého století jsou charakteristické vysoké domy. Byly postaveny z hrázděného zdiva. Důležité je zvolit správný poměr mezi výškou domů a výškou osob. Budovy musejí být úměrné velikosti lidské postavy. Teď ve vás vyvolávají dojem baráčků, ale ve skutečnosti dosahovaly výšky činžáků. Jenže vedle tak obrovských staveb by jejich obyvatelé vypadali jako titěrné figurky.

Klikněte pro větší obrázekPohádka má poněkud depresivní náladu, město je neustále mokré, se spoustou louží, ale zároveň i trošku snové. Kaluž má v jednom okamžiku zvláštní úkol – jejím prostřednictvím dojde ke spojení dvou světů. Ale zůstaňme přece jen u toho příjemnějšího, v kodaňských ulicích, v nichž ale stejně skoro pořád pršelo. Představte si, že jsme v dešti, jenže ve studiu! Jak to udělat, aby voda náhodou nepronikla do dalších studií, kde o ni zaručeně nestojí? Svatava Součková nám vysvětlila, že na podlahu studia se natáhne agrofólie a na ni se položí revultexová dlažba, která má gumový povrch. Gumové ulice ovšem v Kodani zaručeně neměli, takže se do studia navezla zemina, a když na ni napršelo, pak teprve byly kaluže hodnověrné.

Klikněte pro větší obrázekA jak se stavěly domy? „Základem jsou kulisové desky, které se pomocí polystyrenu měnily podle mých představ a nákresů. Polystyren se snadno tvaruje a díky němu se dosáhne žádoucí plastičnosti, malebnosti staveb a snové nálady, která se snoubí s chladem vody.“ Televizní podoba pohádky je dílem scenáristky Lucie Konášové a režiséra Jiřího Stracha, osvědčené dvojice autorů Anděla Páně. Na příběh dívky, která zneuctila chléb, se těšte kolem vánočních svátků.

Kdo je Svatava Součková

Vystudovala UMPRUM u prof. Svobody, obory architektura-interiér, scénografie a výstavnictví. Od dětství toužila být architektkou. Po studiích pobývala na roční stáži v Německu. Podílela se na seriálu Skláři, na hudebních pořadech, dělá cykly Adventních koncertů a koncertů pro Paraple. Ze všeho nejraději vstupuje do pohádek.

Připravila Daniela Kupsová
Foto Michaela Feuereislová a Naďa Kverková
Převzato z časopisu ČT+ /září 2007/