Věra Bílá & Kale a Ľudová hudba Juliusa Šuka Bartoša v Paláci Akropolis

Koncert dvou romských kapel z pražského Paláce Akropolis uvádíme k uctění památky velké zpěvačky Věry Bílé, která zemřela v úterý 12. března v Plzni ve věku 64 let (1998). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Světoznámá romská zpěvačka Věra Bílá (1954–2019), která byla pěvecký i hudební samouk, se narodila jako jedno ze šesti dětí Karola Gini. Vystupovala po celé Evropě dlouhou dobu se skupinou Kale, kterou před několika lety opustila. Zpívala romsky, česky a slovensky. Příležitostně spolupracovala se známou romskou zpěvačkou a hudebnicí Idou Kelarovou.

Věra Bílá měla adoptivního syna, který byl za nevyjasněných okolností před šesti roky ve věku 33 let nalezen mrtev. Krátce poté zemřel ve věku 59 let její manžel. Hudební comeback Věry Bílé z loňského roku a plán na evropské turné s kapelou Dušana Čonky bohužel nevyšel.

Záznam koncertu z pražského Paláce Akropolis z roku 1998, který organizoval týdeník Respect spolu s agenturou Rachot, upozorňuje na první ročník mezinárodního festivalu etnické hudby, věnovaný přehlídce romské kultury, na nějž se sjelo několik romských hudebních souborů z celé Evropy. Poodhalil nám jinou tvář romského života a kultury, než jak ji známe z reportáží v romských ghettech.

Věra Bílá
zpěvačka

Věra Bílá

* 22. 5. 1954

† 12. 3. 2019


Stopáž59 minut
Rok výroby 1998
 4:3
ŽánrHudba