Příběh filmu

Příběh rozvětvené židovské rodiny z českého maloměsta v pohnutém čase konce třicátých a počátku čtyřicátých let vypráví nový český film režiséra Mateje Mináče, natočený podle scénáře předního českého dramatika Jiřího Hubače.

V příběhu se prolínají fiktivní osudy pěti bratrů Silbersteinových, jejich rodin, lásek a přátel, s příběhem reálné postavy britského makléře Nicholase Wintona. Ten v roce 1938 coby třicetiletý úředník londýnské burzy zorganizoval převoz téměř sedmi stovek českých dětí z židovských rodin do Británie, kde pro ně našel rodiny ochotné se o děti postarat. Aby se mu tento jeho záměr podařilo uskutečnit, opatřil si Winton razítko a hlavičkový papír neexistující dětské sekce stávající organizace pro uprchlíky. Díky němu tak uniklo jisté smrti v koncentračních táborech na 664 dětí. Nikdo z jejich rodičů válku nepřežil. První dětský záchranný transport směřoval v červnu 1939 letadlem do Švédska, další děti pak byly přepravovány v zapečetěných vagónech přes Německo do Velké Británie. Největší transport ohrožených dětí byl připravován na 1. září 1939, jenže ten už kvůli vypuknutí války nevyjel.

O hrdinském činu mladého Brita se svět dozvěděl až dlouho po skončení války, když v roce 1988 jeho manželka objevila při stěhování dokumenty se seznamy dětí a dopisy rodičů. Nabídla materiály televizi BBC, která připravila dojemné setkání téměř osmdesátiletého Wintona a "jeho dětí", které se na něj dostavily z různých končin světa, a natočila o tom dokument. Malá ukázka z tohoto dokumentu je také zachycena v Mináčově filmu.

Pozoruhodná postava britského finančníka však není ústředním hrdinou filmu Všichni moji blízcí, jako je tomu například v případě titulní postavy ze Spielbergova dramatu o holocaustu Schindlerův seznam. Pozornost tvůrců této tragikomické ságy je soustředěna na zachycení láskyplné rodinné pospolitosti lidí, kteří žijí své všední dny, mají své sny, prožívají velké a malé lásky a dlouho ani nevnímají, že se nad nimi stahují temné mraky.

Josef Abrhám si zahrál charismatického okresního lékaře Jakuba Silbersteina, veselého, optimistického chlapíka, který do poslední chvíle věří v lidskou slušnost, ideály demokracie a vůbec si nepřipouští možnost, že by mohl před zlem kapitulovat, opustit svůj domov. Jeho bratr Samuel (Jiří Bartoška) žijící v Praze je světoznámý houslista a proslavený bonviván, který si dokáže užívat života plnými doušky. Kromě hudby miluje i risk hazardu, dobré pití, vůni doutníků a ovšemže také ženy. Poněkud znaven milostnými avantýrami se rozhodl usadit. Právě našel životní lásku a chce se oženit, jenže jeho nastávající je jiné víry, a tak oba zamilovaní musí překonávat odpor obou rodin. Třetí bratr Leo (polský herec Kryzstof Kolberger) je neúnavným vykladačem talmudu, živoucí výčitkou rodiny za její vlažný postoj k židovské víře. Pak je tu čtvrtý bratr Marcel (Jiří Lábus), mile potrhlý vynálezce a roztržitý vědátor, jehož nápady a objevy slouží především k obveselení rodinného klanu. Poslední bratr Max (Ondřej Vetchý), přezdívaný Američan, je tak trochu černou ovcí rodiny. Komediant, mluvka, recesista a cirkusák, kterého Němci vyhnali ze Sudet, kde měl kolotoč a houpačky. Právě on je nejoblíbenějším strýcem Davida, desetiletého syna Jakuba Silbersteina, a jeho manželky Irmy (Libuše Šafránková).

Očima malého Davida, zamilovaného dětskou láskou do copaté kamarádky Soši, je nahlíženo celé filmové vyprávění. Právě jeho postava propojuje fiktivní rodinný příběh s reálným historickým pozadím okolo Nicholase Wintona. K rozvětvené Silbersteinově rodině dále patří Jakubova dcera Hedvika (Tereza Brodská) a její milý Robert (Andrzej Deskur), staří rodiče (Květa Fialová a Ladislav Chudík) a také devótní zahradník Spitzer (Marián Labuda), který tu ztvárnil velice zajímavou figurku.

Tragikomické vyprávění naplněné lidskostí a posmutnělým humorem je adresováno nejširšímu okruhu diváků. Silné téma, atraktivní herecké obsazení v čele s plejádou nejoblíbenějších českých herců, výborný Hubačův scénář, citlivá Mináčova režie a skvělá kamera mistra svého oboru Doda Šimončiče - to vše slibuje velký divácký i umělecký zážitek.