Koho se týkají změny související s přechodem na DVB-T2?

Změna se týká všech diváků, kteří nemají kabelovou televizi, satelit anebo nesledují televizi pouze přes internet. Tedy diváků, kteří přes anténu, klasickou domácí, venkovní nebo anténu ve společném bytovém domě přijímají pozemní televizní vysílání.

Jak poznám, že sleduji televizi pomocí pozemního vysílání?

Že se vás přechod na DVB-T2 bude týkat, můžete poznat například podle piktogramu. Vidíte jej v pravém horním rohu obrazovky? Pak přijímáte pozemní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, které se bude vypínat.

Kdy se u mě stávající pozemní vysílání vypne?

Tuzemské televize se musí řídit vládou schváleným harmonogramem přechodu.
Pro Českou televizi to znamená, že začne své vysílání vypínat postupně od 27. listopadu. Přepnutí ze standardu DVB-T na DVB-T2 bude následně v jednotlivých regionech Česka pokračovat tak, aby v červnu po celém Česku vysílala Česká televize již jen v novém standardu DVB-T2.

Můžu na DVB-T2 přejít dřív, než se v mém regionu stávající pozemní vysílání vypne?

Ve standardu DVB-T2 začala Česká televize na všech svých šesti programech vysílat v dubnu roku 2018.
Signálem DVBT-T2 pokrývá 99,6 % obyvatel České republiky. Dostupné vysílače pro Vaši adresu lze nalézt na stránkách Českého telekomunikačního úřadu https://digi.ctu.cz/dtv/.

Co mám udělat pro to, abych mohl přijímat signál ve standardu DVB-T2?

Pro přechod na DVB-T2 není v drtivé většině případů potřeba měnit nastavení antény. Pokud není anténa nijak upravena, např. zesilovači, filtry a podobně - stačí televizi pouze přeladit. Je však potřeba mít televizi nebo set top box, který je schopný tento nový signál přijímat. Vodítkem může být třeba web Českých radiokomunikací www.dvbt2overeno.cz, kde je možné zjistit, zda dané zařízení novému standardu DVB-T2 (normě DVT-T2/HEVC nebo H.265) vyhovuje. Při koupi nového přístroje je možné se řídit kulatou zlatou samolepkou s logem DVB-T2 ověřeno.

Již jsem přijímal signál v novém standardu DVB-T2, ale nyní mi chybí.

a) pokud signál přijímáte jinde než v oblasti jižních či severních Čech, pak:

kontaktujte specializovanou odbornou firmu a či vlastníka domu v případě společné antény. Vás problém s vypínáním DVB-T pravděpodobně nijak nesouvisí. Protože se může jednat i o rušení, lze problém rovněž nahlásit na ČTÚ – postup lze nalézt na webu ČTÚ.

b) pokud signál přijímáte v oblasti jižních či severních Čech, pak:

je třeba znovu spustit automatické ladění. V těchto oblastech totiž dochází s přechodem na DVB-T2 navíc i ke změně kanálu. Tato výjimka se týká vysílačů České Budějovice (Kleť) Votice a Vimperk (Mařský Vrch) a dále vysílačů Ústí nad Labem (Buková hora) a Chomutov (Jedlová hora). Je možné, že u některých jednoduchých přijímačů bude potřeba nejprve nastavit přijímač do továrního nastavení a pak znovu naladit příjem.