Co se děje se stávajícím pozemním vysíláním?

Česká televize musí na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod přejít na vysílací standard nazvaný DVB-T2.
Nejen Česká televize, ale i všechny ostatní tuzemské televize musí proto postupně vypnout své stávající pozemní vysílání a postupně začít v celé České republice vysílat v DVB-T2.

Proč je změna nutná?

Aby se uvolnilo místo pro potřeby mobilních sítí a tedy rozvoj mobilního internetu.

Koho se týká?

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kdo přijímají televizní signál pomocí klasické pokojové nebo venkovní antény, případně společné televizní antény a dosud na modernější standard DVB-T2 nepřeladili.

Co změna divákům přinese?

Všechny programy České televize jsou v DVB-T2 dostupné ve vysokém rozlišení, tedy v HD. Přechod přinese také vyšší komfort z hlediska prostorového zvuku, který byl dosud dostupný jen u satelitního či kabelového vysílání. Změny se dotknou rovněž regionálního vysílání, které bude nově dostupné po celé České republice a diváci si tak v budoucnu budou vybírat, z jaké oblasti Česka budou chtít regionální vysílání sledovat.
Prostředí DVB-T2 je vhodné i k využívání tzv. červeného tlačítka, tedy služby hybridního vysílání, která propojuje svět klasické lineární televize s internetem. Stisknutím červeného tlačítka na ovladači se zobrazí prostředí HbbTV s doplňkovým televizním obsahem, přístupem do archivů vysílání i k internetovým aplikacím.

Jaká nařízení k přechodu na DVB-T2 vedla?

Uvolnění standardu DVB-T a tedy pásma 700 MHz pro potřeby mobilních sítí probíhá na základě rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2017/899 ze dne 17. května 2017 o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Evropské unii. Pro zachování zemského příjmu minimálně v současném rozsahu bylo následně přijato rozhodnutí vlády a parlamentu ČR o přechodu na standard DVB-T2/HEVC.
Česká televize realizuje celý proces v souladu se základními zákonnými normami zejména se zákonem č. 483/1991 Sb. o ČT a zákonem o elektronických komunikacích č. 127/2005 Sb. a také legislativními úpravami a vládními dokumenty, který celý proces upravují a které musí ČT jako provozovatel multiplexu veřejné služby dodržovat.
Vypínání vysílaní ve standardu DVB-T probíhá v souladu s Nařízením vlády č. 199/2018 o Technickém plánu přechodu zemského digitálního televizního vysílání ze standardu DVB-T na standard DVB-T2, které vláda ČR schválila svým usnesením č. 549 ze dne 28. 8. 2018.
Stopáž5 minut
Rok výroby 2019