Host: Lubomír Zaorálek, Robert Menasse (Rakousko), Ayşe Kulin (Turecko)

Et Tu, EU? – diskuse

Lubomír Zaorálek (ČR)

Robert Menasse (Rakousko):

Vždy o krok napřed — Robert Menasse je vždycky ochoten změnit vídeňské poustevnické království v kuželník. A co teprve kariérismus — jeho delirické fiktivní příběhy, eseje, přirozená nenávist k nacionalismu a lásce Bruselu zanechává člověka zírat na obelisk zdravící své základy v Alexandrii.

Hegel řekl — „člověk umírá díky zvyku“. Ale Robert Menasse je zvyk formujícím — notorickým — svědkem dávných časů. Narodil se v roce 1954 ve Vídni, studoval filosofii, chvilku učil v Brazílii, a pak se vrátil do Vídně, aby podal hlášení o samotě a odcizení.

„Je těžké změnit sám sebe – je těžké změnit své okolí – je těžké změnit svět.“

Očividně nejvýznačnější spisovatel své generace — dílo Roberta Menasse zanechává nesmazatelnou stopu: Blažená léta, křehký svět (Selige Zeiten, brüchige Welt); Smyslová jistota (Sinnliche Gewißheit); Čelem vzad (Schubumkehr); Vyhnání z pekla (Die Vertreibung aus der Hölle); Don Juan de la Mancha (Don Juan de la Mancha oder die Erziehung der Lus); Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír aneb proč musí darovaná demokracie ustoupit demokracii vybojované (Der Europäische Landbote: Die Wut der Bürger und der Friede Europas oder Warum die geschenkte Demokratie einer erkämpften weichen muss).

Robert Menasse žije ve Vídni.

Ayşe Kulin (Turecko):

„Jisté množství bolesti nám pomáhá dospět. Čím víc trpíme, tím víc se učíme přežívat.“

Diktátorův nejprodávanější protivník uchvacuje magický svět turecké literatury. Scénáristka, kameramanka, spisovatelka Ayşe Kulinová se narodila v roce 1941 v Istanbulu.

Historické romány Ayşe Kulinové jsou strhující – láska je vykoupena, když se říše hroutí. V románu Tváří v tvář (Bir Gün) se objevuje konverzace mezi dvěma ztracenými přáteli, kteří vystupují jako nepřátelé – svoje dětské kamarádství oživují připomínáním vzdálené minulosti.

„Tenkrát nebyl žádný rozdíl mezi Turkem a Kurdem, oba byli utlačovaní stejně. Rolníci říkají, že „Otomani se nikdy neukážou, když je doba setí nebo sklizně, ale objeví se hned, jak nastane čas k jídlu.“

„Turci a Kurdové strávili spolu celá staletí. Není jiné cesty než smíření.“

Poslední vlak do Istanbulu (Nefes Nefese), nejoceňovanější román Ayşe Kulinové, portrétuje odvážnou práci tureckých diplomatů, kteří riskovali své životy, aby zachránili stovky Židů uvízlých v Evropě. Kniha získala cenu za nejlepší román Evropské rady židovských obcí.

„Zatímco teror dál vraždí lidi, neměnné, stagnující poměry ubily lidské duše. Na sklonku dne všichni musíme zaplatit za své chyby.“

Další dílo Ayşe Kulinové zahrnuje: Sbohem (Veda), Aylin (Adı: Aylin)

Ayşe Kulinová žije v Istanbulu.

Stopáž129 minut
Rok výroby 2017
 L